Σάββατο 6 Απριλίου 2013

Ρεάλ Μαδρίτης - Λεβάντε 5 - 1

Η Λεβάντε με τον Βύντρα βασικό προηγήθηκε μέσα στο Μπερναμπέου, όμως στην συνέχεια ήρθε… καταιγίδα από την Ρεάλ Μαδρίτης που επικράτησε 5 - 1,. Ξεκούρασε παίκτες ο Μουρίνιο., Ο Λουκάς Βύντρα ήταν βασικός, ο Ικερ Κασίγιας στον πάγκο. Παρέα στον αρχηγό της Ρεάλ έκαναν και άλλοι βασικοί – στην αρχή του παιχνιδιού -, ωστόσο αυτό δεν δυσκόλεψε την βασίλισσα να επικρατήσει 5 - 1 της Λεβάντε! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μίτσελ με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όμως το ημίχρονο βρήκε την Ρεάλ μπροστά στο σκορ! Και αυτό γιατί ο Ιγκουαΐν έπιασε εξαιρετικό βολέ και ισοφάρισε στο 36’, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κακά έβαλε μπροστά τους Μαδριλένους με εκτέλεση πέναλτυ,. Στο δεύτερο μέρος, ο Μουρίνιο πέρασε στον αγώνα τους Ρονάλντο, Ντι Μαρία και Εζίλ, οι οποίοι μετέτρεψαν την αγχωτική νίκη σε θρίαμβο.

Αρχικά, ο Πορτογάλος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3 - 1 στο 84’, στην συνέχεια μοίρασε στον Εζίλ, ενώ και πάλι ο Γερμανός στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 5 - 1,! Πλέον, η Ρεάλ ταξιδεύει στην Κωνσταντινούπολη για τον επαναληπτικό του Τσάμπιονς Ληγκ με την Γαλατά Σεραυ,.   Γρανάδα - Μπέτις 1 - 5

Real Madrid 5 - 1 Levante       Ρεαλ Σοσιεδάδ - Μάλαγα 4 - 2