Τρίτη 2 Απριλίου 2013

Παρί Σαιν Ζερμαιν - Μπαρτσελωνα 2 - 2

Το γκολ του Μπλεζ Ματουιντί στο
4ο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε την Παρί Σαιν Ζερμαιν, η οποία απέσπασε ισοπαλία 2 - 2 από την Μπαρτσελωνα στο Παρκ ντε Πρενς. Ο Κάρλο Αντσελόττι έκανε τη μεγάλη έκπληξη και θυσίασε τον... Τσάβι του, Μάρκο Βεράττι, για λογαριασμό του πολύπειρου Νταιηβιντ Μπέκαμ, ο οποίος έγινε ο μόνος Βρεττανός με τεσσερεις διαφορετικές ομάδες στο θεσμό και ο πιο ηλικιωμένος Αγγλος. Παρά τα χρόνια του, όμως, ταίριαξε στον παθητικό τρόπο παιχνιδιού των γηπεδούχων, που με την ταχύτητα του Λούκας Μούρα προκάλεσαν πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους στο πρώτο 20λεπτο. Ενα δοκάρι του Εσέκιελ Λαβέτσι και κάποιες ευκαιρίες από Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς και Χαβιέρ Παστόρε θα μπορούσαν να γράψουν διαφορετικά την ιστορία του αγώνα,. Οταν οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να γυρίζουν καλύτερα την μπάλα και να βάζουν τον Λιονέλ Μέσι στο παιχνίδι, εκτόνωσαν την πίεση και συμπύκνωσαν ακόμη περισσότερο τον χώρο λειτουργίας των Παριζιάνων. Στο 38ο λεπτό, μία μαγική πάσα του Ντάνυ Αλβες, η 31η ασίστ του στον Μέσι, έφερε το 332ο γκολ του Αργεντινού με τη φανέλα της Μπαρτσελωνα, στην 20ή πόλη στο θεσμό.
Ο κορυφαίος παίκτης του κόσμου έπαιζε για ένα 10λεπτο με ματωμένο γόνατο, αλλά τελικά αποχώρησε στο ημίχρονο με πρόβλημα στον δεξιό μηρό,. Στη θέση του πέρασε ο Τσεσκ Φάμπρεγας, ο οποίος δεν κατάφερε να αναπληρώσει τη δραστηριότητα του Μέσι στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους. Το παιχνίδι έγινε άτσαλο, με αρκετά λάθη και πιο... γρήγορο. Οι Γάλλοι πάτησαν με αξιώσεις στην περιοχή των Καταλανών, αλλά απέτυχαν στην τελική προσπάθεια και όταν οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο, το παιχνίδι έχασε ξανά το τέμπο του,.

PSG 2 Barcelona 2: Late Matuidi strike gives French hope after Messi and Co are held    http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21989995   PSG.fr  http://www.paristeam.fr/