Παρασκευή 5 Απριλίου 2013

Γρανάδα - Μπέτις 1 - 5

Με πιο επιβλητικό τρόπο δεν θα μπορούσε να περάσει από το σπίτι της Γρανάδα, η Μπέτις, καθώς οι Ανδαλουσιάνοι επικράτησαν 5 - 1 και η έξοδος στην Ευρώπη πλησιάζει και άλλο! Τρία γκολ σε τέσσερα λεπτά! Η Μπέτις μετέτρεψε το… ήρεμο παιχνίδι σε περίπατο, αφού διέλυσε την Γρανάδα εκτός έδρας με 5 - 1! Ο Ρούμπεν Κάστρο σκόραρε δις μέσα σε δύο λεπτά και από… το πουθενά έδωσε αέρα στην ομάδα του (30’ 32’) Πριν καν συνέλθουν οι γηπεδούχοι, ήρθε ο Λόπεθ, ο οποίος από την άσπρη βούλα ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3 - 0 στο 34’ και ουσιαστικά καθάρισε το ματς,. Λίγο αφ ότου ξεκίνησε το δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 53’ ο Παμπόν συνέχισε την τρελή βραδιά της Μπέτις, καθώς έγραψε το 4 - 0,. Οι παίκτες του Αλκαράθ πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 72’ με τον Αράντα για να έρθει ο Ανχελ πέντε λεπρά πριν το τέλος να ολοκληρώσει τον θρίαμβο των φιλοξενούμενων με το τελικό 5 - 1,. Ετσι, οι νικητές έπιασαν την Μάλαγα στην πέμπτη θέση, ενώ οι ηττημένοι ακόμη κινδυνεύουν για την σωτηρία τους,.

Álex Martínez: "Tenemos muchas ganas de derbi ya"