Κυριακή 7 Απριλίου 2013

Ουτρέχτη - Ντεν Χάαγκ 1 - 0

Τη νίκη εντός έδρας πανηγύρισε η Ουτρέχτη κόντρα στην Αντο Ντεν Χάαγκ με σκορ 1 - 0 στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής. Σε μπελάδες μπαίνει η Αντο Ντεν Χάαγκ,. Μπορεί να δυσκολεύτηκε η Ουτρέχτη να σπάσει την άμυνα της Αντο Ντεν Χάαγκ στην αναμέτρηση της 29ης αγωνιστικής του Ολλανδικού Πρωταθλήματος, ωστόσο τα κατάφερε στο 71΄λεπτό, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 1 - 0,. Οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν το νικητήριο γκολ στο 71’ λεπτό με τον Τούρνστρα να εξελίσσεται στον μοναδικό πρωταγωνιστή της αναμέτρησης,. Με το εν λόγω τρίποντο η Ουτρέχτη έφτασε τους 51 βαθμούς και πλέον ισοβαθμεί με την Τβέντε στην πέμπτη θέση. Από την άλλη, η Αντο Ντεν Χάαγκ θα μπει σε μπελάδες σε περίπτωση που η Ναϊμεγκεν - η οποία αντιμετωπίζει την Αλκμααρ - πάρει τη νίκη. Σε αυτή την περίπτωση η Αντο Ντεν Χάαγκ μένει εκτός πλαιη οφφ, πέντε αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, Βίλλεμ - Αϊντχόβεν 1 - 3

Κυριακή 7/ 4  Ουτρέχτη - Ντεν Χάαγκ 1 - 0  ( 71’ Τούρνστρα )

FC Utrecht - ADO 0Den Haag 1 - 0          Φέγενορντ - Φένλο 1 - 0