Κυριακή 10 Μαρτίου 2013

Χέρενβεν - Αϊντχόβεν 2 - 1

Η Αϊντχόβεν υπέστη τη 2η σερί εκτός έδρας ήττα της ( 2 - 1 από την Χέρενβεν ) και, πλέον, φαντάζει πολύ πιθανό το ενδεχόμενο να αφήσει την κορυφή μετά από αρκετές αγωνιστικές. Ο δρόμος για την 3η συνεχόμενη νίκη της Χέρενβεν άνοιξε μόλις στο 8ο λεπτό μετά από πασα του Γιασίν Ελ Γκανασί και σουτ του Μάρτεν ντε Ρουν. Από την πλευρά του ο Ελ Γκανασί έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 19' και σκόραρε στο 38ο λεπτό μετά από απόκρουση του Μπόυ Βάττερμαν σε σουτ του Φίλιπ Τζούριτσιτς,. Η είσοδος των Ολα Τοϊβόνεν και Τιμ Μάταβζ τόνωσε την επιθετική γραμμή της Αϊντχόβεν, η οποία άγγιξε το γκολ όταν ο Σλοβένος σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι των γηπεδούχων. Ο Κέβην Στρούτμαν μείωσε με σουτ στο 75ο λεπτό, ενώ η κεφαλιά του Μάταβζ εξουδετερώθηκε από τον Κρίστοφερ Νόρντφελντ, με αποτέλεσμα το 2 - 1 να παραμείνει μέχρι τέλους,. # Η Αϊντχόβεν έφτασε τις 7 ήττες στην εφετεινή Eredivisie. Μόνο ο Αγιαξ της σαιζόν 1956 - 1957 είχε κατακτήσει τον τίτλο με ανάλογες απώλειες,.