Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Λεβερκούζεν - Στουτγκάρδη 2 - 1

Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Λεβερκούζεν επικράτησε 2 - 1 της Στουτγκάρδης και εδραιώθηκε στην τριάδα της Bundesliga που οδηγεί απ ευθείας στους ομίλους του Champions League,. Σημαντικό βήμα για να βρεθεί απ ευθείας στους ομίλους του επόμενου Champions League έκανε η Λεβερκούζεν. Για την 24η αγωνιστική επικράτησε 2 - 1 της Στουτγκάρδης στην Μπάυ Αρένα αν και μέχρι το 81ο λεπτό ήταν πίσω στο σκορ. Το πέναλτυ του Βεντάντ Ιμπίσεβιτς στο 12’ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, αλλά στο 82’ ο Στέφαν Κίσλινγκ απάντησε με τον ίδιο τρόπο μετά το χέρι του Μολινάρο και στο 86’ ο Λαρς Μπέντερ με κεφαλιά ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους, που είναι τρίτοι με 45 βαθμούς και στο +7 από την τέταρτη Αιντραχτ. Η Στουτγκάρδη απομακρύνθηκε και άλλο από τις θέσεις της Ευρώπης,. Βόλφσμπουργκ - Σάλκε 1 - 4

Ντόρτμουντ και Σάλκε πέτυχαν μεγάλες νίκες,.