Πέμπτη 7 Μαρτίου 2013

Βασιλεία - Ζενίθ 2 - 0

Μεγάλο βήμα πρόκρισης για την Βασιλεία η οποία επικράτησε στην έδρα της 2 - 0 της… πλούσιας Ζενίθ στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη φάση των 16 του Europa League. Η Βασιλεία βρήκε στον… δρόμο της την πλούσια Ζενίθ και όχι μόνο δεν την… φοβήθηκε, αλλά την έκανε και ότι ήθελε στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των 16 του Europa League και πήρε τη νίκη με σκορ 2 - 0,. Οι Ελβετοί ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Στον αντίποδα οι Ρώσοι εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, παρά την παρουσία των ακριβοπληρωμένων παικτών τους,. Το παιχνίδι μέχρι το 80’, παρά το ότι η Βασιλεία ήταν καλύτερη, έδειχνε ότι το 0 - 0 θα έμενε μέχρι το τέλος. Ωστόσο, τα πάντα άλλαξαν με την πίεση τον Ελβετών να αποδίδει καρπούς και τον Ντίαζ να κάνει το
1 - 0 στο 83ο λεπτό,. Τα καλυτερα, όμως, για τους γηπεδούχους δεν είχαν έρθει ακόμη καθώς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων οι Ελβετοί κέρδισαν πέναλτυ και ο Αλεξάντερ Φράυ έκανε το 2 - 0, ενώ παράλληλα αποβλήθηκε με απ ευθείας κόκκινη ο Λουίς Νέτο,. Overview   Lineups   Commentary   Statistics   Photos

Βασιλεία (Μουράτ Γιακίν): Σόμμερ, Παρκ Τζο Χο, Philipp Ντέγκεν,