Κυριακή 31 Μαρτίου 2013

Αστον Βίλλα - Λίβερπουλ 1 - 2

Η Λίβερπουλ επικράτησε 2 - 1 της Αστον Βίλλα στο Βίλλα Παρκ για την 31η αγωνιστική της Πρέμιερ Ληγκ,. Η Λίβερπουλ, έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Αστον Βίλλα ότι ήθελε τη νίκη. Ετσι, με επίδειξη δύναμης απέναντι στους χωριάτες και με ανατροπή στο σκορ, έφτασε στο τελικό 2 - 1, με το οποίο έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Βίλλα Παρκ στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Ληγκ,. Ο Κριστιάν Μπεντεκέ πέτυχε το γκολ των γηπεδούχων, αλλά οι Χέντερσον και Τζέραρντ βρήκαν από μια φορά το δρόμο για τα δίχτυα, διατηρώντας τον σύλλογο του Μέρσεϊσαϊντ πέντε βαθμούς μακριά από την πρώτη πεντάδα της Πρέμιερ Ληγκ, αλλά με παιχνίδι περισσότερο από την Αρσεναλ… Εκπληκτική εμφάνιση από τον αρχηγό των κόκκινων που μάλιστα, με… αυτοθυσία απομάκρυνε με κεφαλιά τη μπάλα πριν περάσει την τελική γραμμή, λίγο μετά το γκολ που πέτυχε. Στους 30 βαθμούς παρέμεινε η Αστον Βίλλα, που κατατάσσεται στη ζώνη του υποβιβασμού λόγω του αβαντάζ που έχει η Γουίγκαν στην ισοβαθμία μεταξύ τους. Σωστά δεν μέτρησε το γκολ του Μπεντεκέ στις καθυστερήσεις, αφού βρισκόταν σε θέση οφ σάιντ,. Στον αγωνιστικό χώρο του Βίλλα Παρκ, ανταγωνίζονταν δύο από τους καλύτερους επιθετικούς της φετεινής Πρέμιερ Ληγκ. Οι Λουίς Σουάρεζ και Κριστιάν Μπεντεκέ προκαλούσαν αναστάτωση στις άμυνες των Αστον Βίλλα και Λίβερπουλ αντίστοιχα, με τον Ουρουγουανό φορ των κόκκινων να σουτάρει ψηλά στο 8ο λεπτό. Οι χωριάτες, σε μια από τις ξαφνικές επιθέσεις του, έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με το σουτ του Αγκμπονλαχόρ που απέκρουσε ενστικτωδώς ο Ρέυνα και σε απάντηση, ο Σουάρεζ υποχρέωσε τον Γκουζάν σε επέμβαση. Στο 31ο λεπτό, η Αστον Βίλλα άνοιξε το σκορ. Ο Κριστιάν Μπεντεκέ, με στρωμένη τη μπάλα στο δεξί του πόδι, εκτέλεσε με δυνατό σουτ για το 1 - 0,. Οι φιλοξενούμενοι, θα μπορούσαν να έχουν πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ σε ισοπαλία, αλλά από το λανθασμένο γύρισμα του Μπάναν, ο Σουάρεζ νικήθηκε από τον Γκουζάν,.  Aston Villa 1 Liverpool 2: Gerrard penalty leaves Lambert's men fighting for survival    http://www.avfc.co.uk/

Αν η Λίβερπουλ είχε την αποφασιστικότητα και την αποτελεσματικότητα
που επέδειξε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Αστον Βίλλα και σε
άλλα ματς, τότε η πορεία της θα ήταν πολύ καλύτερη στο πρωτάθλημα.

Αστον Βίλλα: Γκουζάν, Βλααρ, Μπένετ, Μπαιηκερ, Λώουτον, Γουέστγουντ, Σίλλα
76’ Ελ Αχμαντί Μπάναν 62’ Ντελφ Αγκμπονλαχόρ Μπεντεκέ Βέημαν 62’ Ενζόγκμπια
Λίβερπουλ: Ρέυνα, Τζόνσον, Χοσέ Ενρίκε, Αγκερ, Κάραγκερ, Τζέραρντ,
Κουτίνιο (77’ Στέρλινγκ) Χέντερσον, Ντάουνινγκ, Λούκας, Σουάρεζ,.