Σάββατο 23 Μαρτίου 2013

Σκωτία - Ουαλλία 1 - 2

( 45' Χάνλευ 72' πέναλτυ Ράμσευ 75' Ρόμπσον Κάνου ) Η Ουαλλία μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ και να αγωνίστηκε σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο χωρίς τον Γκάρεθ Μπαιηλ, ωστόσο βρήκε τον τρόπο μέσα σε ένα τρίλεπτο να φέρει τούμπα τον… εμφύλιο με τη Σκωτία και με το τελικό 2 - 1 να πάρει τη δεύτερη νίκη της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλου του 2014,. Ο Χάνλευ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Γκόρντον Στράχαν ( πρώτο επίσημο παιχνίδι στον πάγκο της Σκωτίας ) ωστόσο η εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Ράμσευ
(72ʼ) και το γκολ του Ρόμπσον Κανού (75ʼ) χάρισαν τους τρεις βαθμούς στους Ουαλλούς. Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το ματς για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό αναγκάστηκαν να προχωρήσουν σε αναγκαστική αλλαγή, με τον Μυλλερ να παίρνει τη θέση του Φλέτσερ στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έδειχναν πιο δραστήριοι και απείλησαν αρχικά με τον Ράμσευ και στη συνέχεια με τον Γκάρεθ Μπαιηλ. Η ομάδα του Γκόρντον Στράχαν από την πλευρά της είχε τις δικές της καλές στιγμές με τους Μπερκ και Μυλλερ. Και ενώ όλα έδειχναν πως το 0 - 0 θα έμενε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Γκραντ Χάνλευ στις καθυστερήσεις έδωσε το προβάδισμα στη Σκωτία,. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Γκάρεθ Μπαιηλ να μένει στα αποδυτήρια και τον Γουίλιαμς να τον αντικαθιστά.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν μια… ανάσα από το να κάνουν δύο τα τέρματά τους, όταν στο 53ʼ ο Σνόντγκρας είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι., Ο ίδιος στο 72ʼ ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Γκάντνερ, είδε την κόκκινη κάρτα και ο Ράμσευ έφερε από τα εντεκα βήματα το ματς στα ίσια. Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα, η ομάδα του Κρις Κόουλμαν κατάφερε να κάνει την ανατροπή, με τον Ρόμπσον Κανού να γράφει το 2 - 1! Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τους Ουαλλούς να ολοκληρώνουν το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ράμσευ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων,.   http://www.faw.org.uk/    Scottish Football Association

Scotland 1 Wales 2: Scots blow it again as they serve up Cardiff agony repeat

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:     Ramsey sorry after red card

Σκωτία: Μακ Γκρέγκορ, Χάττον, Μάλγκριου, Γκραντ Χάνλευ,