Σάββατο 30 Μαρτίου 2013

Εβερτον - Στόουκ Σιτυ 1 - 0

Η Εβερτον επικράτησε 1 - 0 της Στόουκ Σιτυ εντός έδρας με τέρμα που σημείωσε ο Κέβην Μιραλάς,. Με τον Κέβην Μιραλάς να πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, η Εβερτον επικράτησε 1 - 0 της Στόουκ στο Γκούντισον Παρκ και έφτασε τους 51 βαθμούς. Εχοντας την απόλυτη υπεροχή καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η Εβερτον πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στην Στόουκ Σιτυ στο Γκούντισον Παρκ και κατάφερε να μείνει μόλις δύο βαθμούς πίσω από την Αρσεναλ και τέσσερις από την Τσέλσυ,. Επίσης, αύξησε τη διαφορά από την 7η Λίβερπουλ ( αγωνίζεται αύριο – 31/ 3 ) στους έξη βαθμούς, πράγμα πολύ σημαντικό καθώς υπό προϋποθέσεις και η έκτη θέση θα δώσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο,. Στο πρώτο μέρος η Εβερτον ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο γήπεδο, καθώς από τη μία δεν κινδύνεψε στα μετόπισθεν, ενώ στην επίθεση θα μπορούσε να είχε σκοράρει περισσότερα τέρματα από ένα. Στο 10ο λεπτό οι παίκτες του Νταιηβιντ Μόγιες ζήτησαν πέναλτυ σε χέρι του Γουίλσων, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι,. 18 λεπτά αργότερα ο Χάουαρντ έδιωξε με τις γροθιές και ο Κέβην Μιραλάς κατέβασε τη μπάλα πίσω από το χώρο του κέντρου και έκανε την κούρσα μέχρι την περιοχή του Ασμίρ Μπέγκοβιτς τον οποίο και νίκησε με αριστερό πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής ανοίγοντας το σκορ. Ο Βέλγος στράηκερ θα μπορούσε να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα και αυτά της ομάδας του, ένα λεπτό αργότερα, αλλά το συρτό σουτ
που δοκίμασε από δεξιά της περιοχής, πέρασε ελάχιστα άουτ,. εισιτηρια 33,977,.