Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Ναϊμέγκεν - Φέγενορντ 0 - 3

Στην τρίτη θέση του Ολλανδικού Πρωταθλήματος ανέβηκε η Φέγενορντ μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Ναϊμέγκεν (3 - 0) Εύκολο μεσημέρι είχε η Φέγενορντ στην έδρα της Ναϊμέγκεν στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της τρίτης και τελευταίας ημέρας της 25ης αγωνιστικής του Ολλανδικού Πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τη νίκη με 3 - 0 και ανέβηκαν στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος, απέχοντας πλέον μόλις έναν βαθμό από τον δεύτερο Αγιαξ.
Ο Μπούτιους εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή της Φέγενορντ, σκοράροντας τα δύο από τα τρία τέρματα της ομάδας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 11’ λεπτό. Το δεύτερο γκολ για τη Φέγενορντ μπήκε πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Πελέ να κάνει το 2 - 0 σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης
3 - 0 διαμόρφωσε ο συνήθης ύποπτος… Μπούτιους στο 83’ λεπτό,.

Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 1/ 3      Βίτεσσε - Ουτρέχτη 2 - 0

Βίτεσσε - Ουτρέχτη 2 - 0

Σάββατο 2/ 3      Τβέντε - Αγιαξ 0 - 2

Μπρέντα - Χέρενβεν 1 - 2 ( 49’ Γουντέλ – 82’ 85’ Φινμπόγκασον )
Τσβόλε - Βίλλεμ 2 - 0 ( 56' Βαλπούρτ 60' Κλιτς )
Αϊντχόβεν - Φένλο 2 - 0 ( 3’ Ντιπέη 90’ Φαν Μπόμμελ )
Τβέντε - Αγιαξ 0 - 2 ( 4' Μοϊσάντερ 36' Αλντερβάιρελντ )

Κυριακή 3/ 3

Ναϊμέγκεν - Φέγενορντ 0 - 3 ( 11’ 83’ Μπούτιους 42’ Πελέ )
Βάλβαϊκ - Αλκμααρ () 2 - 1  ( 39' 76' Λίντερ - 69' Αλτιντορ )
Ρόντα - Γκρόνιγκεν 4 - 1   ( 1' 41' Ντεμούζ 29' Χούπερτς 48' Μαλκί - 7' Τεσέιρα )
Ντεν Χάαγκ - Χέρακλες () 3 - 1  ( 65' 81' Φαν Ντούινεν 87' Τσέρι - 76' Καστιλιόν )