Παρασκευή 8 Μαρτίου 2013

Τζένοα – Μίλαν 0 - 2

Η Μίλαν έκανε το… καθήκον της και πήρε τη νίκη 2 - 0 εκτός έδρας επικρατώντας της Τζένοα για την 28η αγωνιστική της Serie A και πλέον… βλέπει Μπαρτσελωνα,. Την… υποχρέωση την έβγαλε η Μίλαν και πλέον στρέφει την προσοχή της στον μεγάλο επαναληπτικό με την Μπαρτσελωνα στο Καμπ Νου για τη φάση των 16 του Champions League. Οι ροσονέρι επικράτησαν με σκορ 2 - 0 της Τζένοα εκτός έδρας για την 28η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος και παρέμεινε μόνη της στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Ωστόσο, στα αρνητικά για τους φιλοξενούμενους ο τραυματισμός του Πατσίνι, ο οποίος έγινε αλλαγή στο 25’, ένα λεπτό μετά το γκολ που πέτυχε. Η Μίλαν ήθελε να… καθαρίσει το παιχνίδι όσο πιο σύντομα μπορούσε, ώστε να επικεντρωθεί στον επαναληπτικό με την Μπαρτσέλωνα.

Οι ροσονέρι άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Πατσίνι, ο οποίος είχε χτυπήσει ένα λεπτό νωρίτερα και έγινε τελικά αλλαγή, με τον Μάριο Μπαλοτέλι να παίρνει τη θέση του. Στο 30’ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν δικαιολογημένα για πέναλτυ σε χέρι του Νιάνγκ, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει τελικά κόρνερ. Στο 60’ ήταν η σειρά του Μπαλοτέλι να χρηστεί σκόρερ και κάπου εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε. Η Τζένοα δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω ακόμα και όταν η Μίλαν έμεινε με δέκα παίκτες στο 65’, λόγω της αποβολής του Κώνσταντ με δεύτερη κίτρινη κάρτα,. http://www.acmilan.com/en/news/show/146339  Παρασκευή 8/ 3

Τζένοα – Μίλαν 0 - 2   ( 22’ Πατσίνι 60’ Μπαλοτέλι )