Τετάρτη 27 Μαρτίου 2013

Γαλλία - Ισπανία 0 - 1

Το γκολ του Πέδρο στο 58ο λεπτό και το… χέρι του σωτήρα , Βίκτωρ Βαλντές, έδωσαν τη νίκη 1 - 0 στην Ισπανία κόντρα στη Γαλλία στο Παρκ Ντε Πρενς, η οποία επιστρέφει με την πρωτιά του 9ου ομίλου,. Ο Κασίγιας το υποσχέθηκε! Ο Πέδρο σκόραρε και το… έκανε πράξη με τη βοήθεια του Βαλντες! Ετσι οι Ισπανοί επιστρέφουν στη χώρα τους από την Γαλλία με τη νίκη 1 - 0 και άλλη μια επιβεβαίωση των κεκτημένων στις τελευταίες μεγάλες διοργανώσεις, έστω και αν αυτή ήρθε πολύ δύσκολα! Το πιο σημαντικό όμως για τους Ιβηρες είναι ότι πλέον πέρασαν στην πρώτη θέση του 9ου ομίλου για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014 και έχουν τον πρώτο λόγο για να περάσουν απ ευθείας στην τελική φάση της διοργάνωσης, στέλνοντας τους Γάλλους στα μπαράζ! Το νικητήριο τέρμα για την Ισπανία το σημείωσε ο Πέδρο στο 58ο λεπτό! Ο Μονρεάλ από τα αριστερά πέρασε ωραία στη μεγάλη περιοχή, έβγαλε την σέντρα στην μικρή περιοχή του Γιορίς. Ο Πέδρο ήρθε πολύ γρήγορα από πίσω και πλάσαρε από κοντά, με την μπάλα να καταλήγει στο τέρμα του Γιορίς παρά την υπερπροσπάθεια που έκανε…, Η Ισπανία ήταν αυτή που έκανε και την πρώτη καλή φάση στον αγώνα, με τον Τσάβι, ο οποίος θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ από το 5ο λεπτό. Ο Μονρεάλ έκανε τη σέντρα. Βρήκε μόνο του τον άσσο της Μπαρτσελωνα ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια σε κενό τέρμα! Η Γαλλία πάντως ήταν πολύ σκληρό… καρύδι για τους Ισπανούς καθώς τους υποχρέωσαν να καρδιοχτυπήσουν πολλές φορές και τον Βαλντές να αναδεικνύεται σε σωτήρα,. Στο 14ο λεπτό, σε μια αντεπίθεση ο Ζαλλέ έβγαλε μόνο τον Μπενζεμά, το σουτ του οποίου έφυγέ άουτ. Μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Γάλλους στο 39ο λεπτό… Ο Ριμπερί εκμεταλλεύθηκε λάθος των Ισπανών, βγήκε τετ -α- τετ με τον Βαλντές ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το κακό κοντρόλ του Γάλλου που άνοιξε περισσότερο την μπάλα και απέκρουσε το πλασέ. Στο β’ ημίχρονο Ο Ντελ Μπόσκε πέρασε στον αγώνα τον Χέσους Νάβας στη θέση του Βίγια… με αποτέλεσμα η Ισπανία να βρει πολλούς διαδρόμους κόντρα στη Γαλλική άμυνα,.  France 0 Spain 1: Pedro steals the glory in Paris as former Man United ace Pogba sees red after two bookings in just TWO minutes    Overview   Preview   Report   Lineups   Commentary   Statistics   Photos