Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2013

Κυπελλο Σκωτίας: Τριάρα και αποκλεισμός για Ραιηντζερς

Εκτός προημιτελικών του κυπέλλου Σκωτίας έμεινε η Ραιντζερς, που ηττήθηκε 3 - 0 εκτός έδρας από τη Νταντη Γιουνάιτεντ. Το εισιτήριο τσέκαραν επίσης Σαιντ Μίρρεν, Κιλμάρνοκ, Φωλκερκ και Χάμιλτον. Μέχρι πέρυσι, ένας αποκλεισμός της Ραιηντζερς στο κύπελλο Σκωτίας από οποιαδήποτε ομάδα, πλην Σέλτικ, θα αποτελούσε είδηση. Φέτος, όμως, με δεδομένο ότι αγωνίζεται στην 4η κατηγορία και μόνο ότι έφτασε μέχρι τη φάση των 16, αποτελούσε υπέρβαση. Στο δρόμο της βρέθηκε η Νταντη Γιουνάιτεντ, που νίκησε εύκολα με σκορ 3 - 0 και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τα προημιτελικά του θεσμού. Δύο γκολ για τους νικητές πέτυχε ο Ράσσελ και ένα ο Νταιηλυ. Οι Τζερς ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με εννιά παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν στα τελευταία λεπτά οι Νέυσμιθ και Μπλακ,. Από εκεί και πέρα, δεν έλειψαν οι μίνι εκπλήξεις, αφού η εκ των ουραγών στο πρωτάθλημα της Πρέμιερ Ληγκ, Σαιντ Μίρρεν νίκησε 2 - 0 και απέκλεισε τη Σαιντ Τζόνστον, που διεκδικεί την έξοδο της στην Ευρώπη, ενώ η Κιλμάρνοκ επικράτησε με το ίδιο σκορ της Ινβερνές, που φιγουράρει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Τα άλλα δύο εισιτήρια πήραν η Χάμιλτον, που επιβλήθηκε 2 - 0 εκτός έδρας της Ντανφέρλμιν, σκοράροντας και τα δύο γκολ μέσα σε ένα δεκάλεπτο και η Φωλκερκ, που με ξέσπασμα στην επανάληψη, έκαμψε την αντίσταση της Φόρφαρ με 4 - 1,.Νταντη Γιουνάιτεντ - Ραιηντζερς 3 - 0 ( 1’ 79’ Ράσσελ 36’ Νταιηλυ )