Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013

Λίβερπουλ - Σουωνση 5 - 0

Ποιος είδε την Λίβερπουλ και δεν φοβήθηκε! Οι κόκκινοι έκαναν πλάκα στην Σουωνση, της οποίας επικράτησαν 5 - 0 μέσα στο Anfield.! Η εξαιρετική εμφάνιση της Λίβερπουλ στο παιχνίδι με τη Σουωνση για την 27η αγωνιστική της Πρέμιερ Ληγκ, άλλαξε τους… ρόλους! Οι ποδοσφαιριστές του Μπρένταν Ρότζερς μεταμορφώθηκαν σε κύκνους και έκαναν τους αντιπάλους τους να μοιάζουν περισσότερο με… ασχημόπαπα, διαλύοντάς τους με σκορ 5 - 0! Ο σύλλογος του Μέρσεϊσαϊντ έκανε ίσως το καλύτερο φετεινό του παιχνίδι μπροστά στο κοινό τους, αφού, εκτός από τα πέντε γκολ και τις πολλές ευκαιρίες, μετράει το γεγονός πως δεν επέτρεψε στη Σουωνση σε καμμία περίπτωση να κάνει παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν καν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και έμειναν να ακολουθούν τον ρυθμό της Λίβερπουλ που έδειχνε ικανή να σκοράρει σε κάθε καλή στιγμή που δημιούργησε. Γκολ στην πρώτη του εμφάνιση στο αρχικό σχήμα των κόκκινων, πέτυχε ο Φελίππε Κουτίνιο. Τζέραρντ, Στάριτζ, Σουάρεζ και Ενρίκε τα υπόλοιπα τέρματα. Συμπαγής, ορεξάτη και με διάθεση να ευχαριστήσει τους οπαδούς της, η Λίβερπουλ έδειξε στη Σουωνση ότι ήταν το μεγάλο αφεντικό. Στον αγωνιστικό χώρο του Ανφιλντ, οι παίκτες του Ρότζερς έκαναν ό,τι ήθελαν, με τους Φελίππε Κουτίνιο και Στιούαρτ Ντάουνινγκ να αποτελούν τους κινητήριους μοχλούς των γηπεδούχων. Στο
23ο λεπτό, ο Στάριτζ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, αφού χόρεψε σχεδόν όλη την αντίπαλη άμυνα, νικήθηκε από τον Βορμ, που ευτυχώς είδε τον Σουάρες να σουτάρει άουτ στην επαναφορά. Το σκορ άνοιξε στο 34’, με τον Σουάρες να κερδίζει πέναλτυ και τον Τζέραρντ να εκτελεί εύστοχα για το 1 - 0! Ηταν απλά η έναρξη του… χορού των γκολ! Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι κόκκινοι χρειάστηκαν μόλις δέκα λεπτά για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 4 - 0! Είκοσι δευτερόλεπτα μετά την πρώτη σέντρα, ο Κουτίνιο με ατομική ενέργεια και ωραίο τελείωμα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 50’, από εξαιρετική συνεργασία των Κουτίνιο και Σουάρες, ο Στάριτζ έκανε τη σέντρα και ο Ενρίκε με προβολή έστειλε για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο Σουάρεζ έβαλε και αυτός το… λιθαράκι του, στο 56’,. Ο Στάριτζ κυνήγησε με μανία ένα γκολ, όμως στο 64’, από πανέξυπνη πάσα του Σουάρεζ, νικήθηκε από τον Βορμ. Στο 71’, ο Ράουτλετζ έκανε χέρι στην περιοχή της Σουωνση, ο Γουέμπ έδειξε την άσπρη βούλα και από εκεί δεν αστόχησε ο Στάριτζ για το τελικο 5 - 0! εισιτηρια 44,832,.