Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2013

Παρί Σαιν Ζερμαιν - Μπαστιά 3 - 1

Στο +6 από τη δεύτερη Λιων – που έχει ματς λιγότερο - αποσπάστηκε η Παρί Σαιν Ζερμαιν, νικώντας 3 - 1 την Μπαστιά, για τη 24η αγωνιστική της Ligue 1,. Στα 948 λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ σταμάτησε ο Σιρίγκου,. Η Παρί Σαιν Ζερμαιν επικράτησε 3 - 1 της Μπαστιά και αύξησε τη διαφορά της στους έξη βαθμούς από τη δεύτερη Λιων, ωστόσο η 24η αγωνιστική της Ligue 1 θα μείνει… χαραγμένη στη μνήμη του Σαλβατόρε Σιρίγκου, ο οποίος σταμάτησε στα 948 λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ, με αυτό να είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση για τερματοφύλακα στην ιστορία του  πρωταθλήματος,. Αναφορικά με το ματς, ο Κάρλο Αντσελότι αποφάσισε να αφήσει στον πάγκο τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ενώ εκτός αποστολής ήταν και ο Νταιηβιντ Μπέκαμ, καθώς ακολουθεί το πρώτο ματς για τους 16 του Champions League κόντρα στη Βαλένθια. Στο πρώτο ημίχρονο, η Παρί ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες, αλλά της έλειψε το γκολ,. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 57’ ο Μενέζ έβαλε μπροστά τους πρωτευουσιάνους, ενώ ο – προερχόμενος από τον πάγκο - Ιμπραΐμοβιτς στο 71’ τους έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ,. Η Μπαστιά αντέδρασε στο 83’ με απ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Καζρί, αλλά ο Λαβέτσι έξη λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 3 - 1, για την πρωτοπόρο της Ligue 1,.

( 57’ Μενέζ 71’ πεναλτυ Ιμπραΐμοβιτς 89’ Λαβέτσι - 83’ Καζρί )