Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2013

Αγγλια 25η αγωνιστική: ξύλο και νίκη για Νιούκαστλ επί της Τσέλσυ

Βαριά άρρωστη είναι η Τσέλσυ και ο Ράφα Μπενίτεθ δείχνει ότι δεν έχει το φάρμακο της γιατρειάς. Η Νιούκαστλ έγινε ακόμα μια ομάδα που εκμεταλλεύεται την προβληματική κατάσταση που επικρατεί στους μπλε και πήρε τη νίκη με σκορ 3 - 2! Δύο ανατροπές στο ματς, με την ομάδα του Πάρντιου να έχει… γαλλική συνταγή επιτυχίας,. Οι Κυπελλούχοι Αγγλίας, αιφνιδιάστηκαν από τη Νιούκαστλ στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο μέρος, αλλά με δύο γκολ του Μούσα Σισοκό, το σύνολο του Πάρντιου προκάλεσε… έκρηξη πανηγυρισμών στο Saint Jamesʼs Park,. Σε κίνδυνο η τρίτη θέση για την Τσέλσυ, με τη Νιούκαστλ να αποσπάται έξη βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού,. Οι… αναμνήσεις θα ξαναγύρισαν για τον Ντεμπά Μπα στον αγωνιστικό χώρο του Saint Jamesʼs Park και ο Σενεγαλέζος επιθετικός δεν κατάφερε να βοηθήσει την Τσέλσυ. Κόντρα στην παλιά του ομάδα, ναι μεν δεν τροφοδοτήθηκε όσο και όπως θα έπρεπε, αλλά παρέμεινε πολύ… ήσυχος στα αντίπαλα καρρέ. Αντίθετα, η Νιούκαστλ ανάγκασε τον Πετρ Τσεχ να επέμβει σε διπλή ευκαιρία των Καμπάιγ και Σισσέ στο 20ο λεπτό. Οι καρακάξες έδειχναν καλύτερες και στο 41ʼ, ο Γκουτιέρεζ με κεφαλιά από σέντρα του Σαντόν έκανε το 1 - 0,. Το come - back του Μπα διήρκησε μόλις 44 λεπτά, αφού αποχώρησε αναγκαστικά με κάταγμα στη μύτη. Η Τσέλσυ χρειαζόταν μια αρχηγική παρέμβαση. Και αυτή ήρθε από τον Φρανκ Λάμπαρντ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 55ο λεπτό, ο Αγγλος μέσος πήρε τη μπάλα από τον Ασλευ Κωουλ και αφού την κατέβασε με το στήθος, σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή για να νικήσει τον  Κρουλ και να γράψει το 1 - 1! Οι μπλε δεν χρειάστηκαν πολλή ώρα για να γυρίσουν το ματς και με τον Μάτα στο 60ʼ, πέτυχαν ακόμα ένα πανέμορφο γκολ για το 2 - 1,. Η ομάδα του Αλλαν Πάρντιου, όμως, είχε… γαλλική συνταγή και από σουτ του Γκουφράν που απέκρουσε ο Τσεχ, ο Μούσα Σισοκό πήρε το ριμπάουντ για να κάνει το 2 - 2 στο 68ο λεπτό. Στο 90ʼ, θα επιβεβαίωνε όσους… τον παρομοιάζουν με τον Γιάγια Τουρέ και με χαμηλό σουτ νίκησε ξανά τον Τσεχ για το τελικό 3 - 2!,

εισιτηρια 52,314,.  ΚΠΡ – Νόργουιτς 0 - 0