Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2013

Στεάουα—Αγιαξ 2—0 ( 4—2 πέναλτυ )

Την πρόκριση στους 16 του Europa League πήρε η Στεάουα κόντρα στον Αγιαξ στα πέναλτυ με 4 - 2 (κανονικος αγωνας, παράταση 2 - 0) Επόμενος αντίπαλος πλέον για τους Ρουμάνους η Τσέλσυ. Σπουδαίο παιχνίδι διεξήχθη στο Βουκουρέστι ανάμεσα στη Στεάουα και τον Αγιαξ, με τους γηπεδούχους τελικά να είναι εκείνοι που πέρασαν στους 16 του Europa League, αφού στην κανονική διάρκεια του αγωνα σημείωσαν τα δύο τέρματα που χρειάζονταν απέναντι στους Ολλανδούς, στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση. Ωστόσο, αυτό δεν θα είχε γίνει αν στην κανονική διάρκεια δεν είχαν σκοράρει για τους Ρουμάνους οι Λατοβλέτσι (39’) και Τσίριτσες
(76’) Το 2 - 0 δεν άλλαξε τίποτα ούτε στην παράταση, αν και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, προκειμένου να σημειώσουν κάποιο τέρμα και να μην οδηγηθεί το παιχνίδι στα πέναλτυ,. Τελικά, στη ρώσικη ρουλέτα οι ποδοσφαιριστές του Λαουρεντιου Ρέκεκαμπφ αποδείχτηκαν ψυχραιμότεροι σε σχέση με εκείνους του Αγιαξ και νίκησαν 4 - 2,. Εκείνοι που αστόχησαν για τον Αίαντα ήταν οι Σων και Μοϊσάντερ,. Overview   Report    Quotes

Στους 16 του Europa League, η Στεόαυα θα αντιμετωπίσει την Τσέλσυ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Στεάουα (Λαουρεντίου Ρέκεκαμπφ): Ταταρουσάνου, Λατοβλίτσι,
Τσίριτσες, Ράπα, Γκάρντος, Πρεπελίτα ( 46’ Φιλίπ ) Τσιπτσίου,
Τάνασσε (66’ Νίκολιτς) Ρόπα, Ρουσέσκου, Τάτου ( 77’ Παρβουλέσκου )
Αγιαξ (Φρανκ ντε Μπουρ): Βέερμερ, Μόισαντερ, Μπλίντ, Αλντερβεϊλντ,
Ρίχιν, Πόουλσεν, Ντε Γιόνγκ, Ερικσεν, Σίγκθορσον 71’ Σων, Κουένκα
70’ Μποέριγκτερ Φίσσερ 82’ Σερέρο  Overview   Report    Quotes
Στεάουα—Αγιαξ 2—0 ( 4—2 πέναλτυ )  ( 38' Λατοβλέβιτσι 76' Τσιρίτσες )