Τετάρτη 13 Φεβρουαρίου 2013

Σαχτάρ Ντόνετσκ - Μπορουσια Ντόρτμουντ 2 - 2

Το γκολ του Ματς Χούμμελς στο 87ο λεπτό χάρισε την ισοπαλία στην Ντόρτμουντ (2 - 2 με τη Σαχτάρ) και μαζί τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Champions League,.
Η γηραιότερη ενδεκάδα που αγωνίστηκε ποτέ σε νοκ - άουτ αγώνα του Champions League (Σαχτάρ) αντιμετώπισε ουκ ολίγες δυσκολίες απέναντι στην αντίστοιχη νεότερη ενδεκάδα (Ντόρτμουντ) ωστόσο ευτύχησε να προηγηθεί στο 31ο λεπτό με απ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντάριο Σρνα (προήλθε από ανόητο μαρκάρισμα του Φελίππε Σαντάνα) Οι πρωταθλητές Γερμανίας, πάντως, που είχαν δοκάρι στο 17ο λεπτό με κεφαλιά του Ματς Χούμμελς (μετά από εκτέλεση κόρνερ) δεν το έβαλαν κάτω και στην 11η τελική τους προσπάθεια (στο 41ο λεπτό) ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκυ ισοφάρισε. Στην επίμαχη φάση, ο Πολωνός κλότσησε αέρα, ωστόσο μπέρδεψε τους Φερναντίνιο και Ντμίτρο Τσιγκρίνσκυ, οι οποίοι τράκαραν μεταξύ τους και έπεσαν κάτω (!) Η Σαχτάρ λίγο έλειψε να απαντήσει άμεσα με τον Τεϊσέιρα (απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Μάρσελ Σμέλτσερ) το δεύτερο τέρμα της όμως, έμελλε να σημειωθεί στο 68ο λεπτό από τον νεοεισελθόντα Ντάγκλας Κόστα, σε μία φάση που αδράνησαν οι Χούμμελς και Σμέλτσερ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ντόρτμουντ πήρε τα ηνία και αφού έστειλε την προειδοποιητική βολή με τον Λεβαντόφσκυ (στο 73') ισοφάρισε με κεφαλιά του Χούμμελς στο 87',.

Shakhtar Donetsk 2 Borussia Dortmund 2: Hummels grabs late leveller