Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2013

Νάπολι – Κατάνια 2 - 0

Η Νάπολι επικράτησε 2 - 0 στο Σαν Πάολο της Κατάνια για την
23η αγωνιστική της Serie A και έπιασε στην κορυφή τη Γιουβέντους. Και πλέον το Ιταλικό Πρωτάθλημα παίρνει… φωτιά.
Η Νάπολι δεν έκανε το… λάθος και πήρε τη νίκη 2 - 0 απέναντι στην μαχητική Κατάνια μέσα στον Σαν Πάολο και έπιασε στην κορυφή του πρωταθλήματος την Γιουβέντους. Με αυτό το τρίποντο οι παρτενοπέι μεταφέρουν το άγχος στους μπιανκονέρι και ελπίζουν σε μία… γκέλα τους στη Βερόνα, ώστε να παραμείνει η ισοβαθμία στην κορυφή. Νωρίτερα η Τορίνο έμεινε στην έδρα της στο 0 - 0 με την Σαμπντόρια. Ενα ημίχρονο χρειάστηκε η Νάπολι, ώστε να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο όπως είναι η Κατάνια. Ο Χάμσικ στο 31’ άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή και στο Καναβάρο διαμόρφωσε το 2 - 0 στο 44’, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Κατάνια στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει το σκορ, κάτι που κατάφερε στο 47’, αλλά το τέρμα του Μπεργκέσιο ακυρώθηκε από τον διαιτητή, καθώς θεώρησε ότι ο παίκτης των Σικελών έκανε επιθετικό φάουλ στον Ζούνιγκα. Από εκεί και πέρα η Νάπολι είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και έφτασε στη νίκη,. http://www.sscnapoli.it/client/render_e.aspx?root=707&fwd=5396&content=0  Napoli-Catania 2-0. Mazzarri pulls level with Juve thanks to Hamsik and Cannavaro

Συνοπτικά οι αγώνες της 23ης αγωνιστικής

Παρασκευή 1/ 2

Ρόμα – Κάλιαρι 2 - 4   Ρόμα – Κάλιαρι 2 - 4

( 35’ Τότι 90+3’ Μαρκίνιο
- 5’ Ναϊνγκολάν 46’ αυτογκολ Γκοϊκοετσέα 53’ Σάου 71’ Πισάνο )