Πέμπτη 28 Φεβρουαρίου 2013

Παρί Σαιν Ζερμαιν - Μαρσέιγ 2 - 0

Με πρωταγωνιστή τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, η Παρί Σαιν Ζερμαιν επικράτησε για τρίτη συνεχόμενη φορά φέτος της Μαρσέιγ και μάλιστα με το ίδιο σκορ (2 - 0) παίρνοντας την πρόκριση για τους 8 του Κυπέλλου. Μετά το Ληγκ Καπ και το πρωτάθλημα, η Παρί Σαιν Ζερμαιν νίκησε με σκορ 2 - 0 τη Μαρσέιγ και στο Κύπελλο Γαλλίας και πήρε την πρόκριση για τους 8 του θεσμού. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους πρωτευουσιάνους ήταν ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Ιμπραΐμοβιτς αρχικά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Κάρλο Αντσελόττι στο 34ο λεπτό και με το εύστοχο χτύπημα πέναλτυ στο 64’ διαμόρφωσε το τελικό 2 - 0,. Βασικός ξεκίνησε για πρώτη φορά με τη φανέλα της Παρί Σαιν Ζερμαιν ο Νταιηβιντ Μπέκαμ, ο οποίος αγωνίστηκε για 86 λεπτά και αντικαταστάθηκε από τον Ζαλλέ,.http://www.psg.fr/fr/Accueil/0/Home