Τετάρτη 13 Φεβρουαρίου 2013

Ρεάλ Μαδριτης - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1 - 1

Οι εκπληκτικές επεμβάσεις του Νταβίντ ντε Χέα κράτησαν όρθια τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Σαντιάγο Μπερναμπέου και το 1 - 1 απέναντι στην πιεστική, αλλά αναποτελεσματική Ρεάλ Μαδρίτης της δίνει προβάδισμα για τον επαναληπτικό της φάσης των 16 του Champions League,. Η Ρεάλ επιχείρησε να καθαρίσει από νωρίς το ματς και πίεσε σε όλο το μήκος και πλάτος του γηπέδου, μία Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που παρατάχθηκε... απρόσμενα επιθετικά για τα δεδομένα του αγώνα. Η παρουσία  επιθετικών (Ρόμπιν φαν Πέρσι, Γουαιην Ρούνευ, Ντάνυ Γουέλμπεκ) παρά το σύστημα 4 -2-3- 1, διαχώρισε την άμυνα από την επίθεση των Αγγλων, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, λόγω περισσότερων προσώπων στο κέντρο. Το... κατηφορικό έδαφος δεν είχε εύφορο αποτέλεσμα για τη Ρεάλ, αφού η αστοχία και ο Νταβίντ ντε Χέα (σε μία φάση με δοκάρι του Φάμπιο Κοεντράο) κρατούσαν ανέπαφη την εστία των Αγγλων. Η αδυναμία στις στημένες φάσεις των μερέγκες, μάλιστα, έφεραν το γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα από τον Ντάνυ Γουέλμπεκ στο 20ό λεπτό. Το γκολ μούδιασε τους γηπεδούχους για ένα διάστημα, αλλά ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν αρκετά ανήσυχος για να μείνει στην αφλογιστία και στο 30ό λεπτό ισοφάρισε σε 1 - 1,. Η Γιουνάιτεντ κρατούσε ένα ευνοϊκό αποτέλεσμα για εκείνη, με συνέπεια η πρώτη αλλαγή να αφορά στη Ρεάλ. Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν μπήκε στο ματς για να προσδώσει μεγαλύτερη διείσδυση στους γηπεδούχους, που απειλούσαν στο 2ο ημίχρονο με σουτ έξω από την περιοχή. Μία φανταστική επέμβαση του Ντε Χέα σε προβολή του Κοεντράο διατήρησε ισόπαλο το σκορ και απογοητευμένους τους γηπεδούχους.

Τα πράγματα θα μπορούσε να ήταν χειρότερα για τη Ρεάλ, εάν η Γιουνάιτεντ δεν αστοχούσε σε εξαιρετική διπλή ευκαιρία με τον Ρόμπιν φαν Πέρσι (πρώτα δοκάρι, μετά Τσάμπι Αλόνσο στη γραμμή) Οι κόκκινοι διάβολοι έδιναν ολοένα και περισσότερα μέτρα στη Ρεάλ, ώστε να αξιοποιήσουν την ταχύτητα του Γουέλμπεκ στην αντεπίθεση, αλλά τα πολλά χτυπήματα που δέχθηκε ο Αγγλος, ανάγκασαν τον Αλεξ Φέργκιουσον να τον αντικαταστήσει (με τον Αντωνιο Βαλένσια) Καθαρό μυαλό δεν υπήρχε στο δημιουργικό κομμάτι των μερέγκες και εφ όσον η μπάλα δεν έφτανε στον Ιγκουαΐν ή στον Ρονάλντο, το 1 - 1 διατηρήθηκε μέχρι τέλους και έδωσε ελαφρύ προβάδισμα στη Γιουνάιτεντ,.  http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21348206