Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2013

Ρουμπίν Καζάν - Ατλέτικο Μαδρίτης 0 - 1

Ο θρόνος του Europa League έμεινε κενός! Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 2 - 0 του πρώτου αγώνα, αν και νίκησε 1 - 0 την Ρούμπιν Καζάν και αποκλείστηκε από τη συνέχεια! Οι ροχιμπλάνκος αν και επικράτησαν 1 - 0 της Ρούμπιν Καζάν, δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το εις βάρος τους 2 - 0 του πρώτου αγώνα και έμειναν εκτός 16 του Europa League! Ετσι, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης δεν μπορούν - πλέον - να υπερασπιστούν το τίτλο τους και ήδη ψάχνουμε τον... διάδοχο. Από τα πρώτα λεπτά, το παιχνίδι ήταν επιθετικός μονόλογος για τους Ισπανούς. Πίεζαν, έκλιναν τους αντιπάλους στα καρρέ τους, όμως δίχως αποτέλεσμα. Οι Ρώσοι κρατούσαν το 0 - 0 που φυσικά τους έδινε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Στο 70’, η Ατλέτικο λίγο έλειψε να πετύχει γκολ και να βάλει φωτιά στο παιχνίδι, όμως το σουτ του Αντριάν σταμάτησε τελευταία στιγμή πάνω στον Νάβας. Ωστόσο, στο 83’ ο διεθνής άσσος φρόντισε να βγάλει την πάσα στον Φαλκάο, εκείνος να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους και να τους δώσει ελπίδα. Ελπίδα, που όμως δεν ήταν αρκετή για να τους δώσει ακόμη ένα γκολ και να οδηγηθούν στην παράταση οι δύο ομάδες. Ετσι, η Ρούμπιν Καζάν αν και ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Νάβας (89’) έχασε 1 - 0 και σε συνδυασμό με τη νίκη τους στην Μαδρίτη (2 - 0) πέταξαν έξω τους περσινούς Κυπελλούχους και συνεχίζουν την πορεία τους στην Ευρωπη!  Report   Statistics

Ρούμπιν Καζάν (Μπερντίγιεφ): Ριζίκωφ, Κούζμιν, Ανσαλντί, Νάβας,
Μαρκάνο, Ορμπάιθ, Κίσλιακ, Ερεμένκο, Καραντενίζ, Νάτσο, Ρόντον,.
Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Ασένχο, Σίσμα, Κάτα Ντίαζ, Μανκίλιο,