Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2012

Αρσεναλ - Φούλαμ 3 - 3

Ενα παιχνίδι που ξεκίνησε με τις καλύτερες συνθήκες, η Αρσεναλ… κατάφερε να το κάνει ντέρμπυ,. Με τον Ζιρού να πετυχαίνει δύο γκολ, αλλά τον Αρτέτα να χάνει πέναλτυ στις καθυστερήσεις οι κανονιέρηδες έμειναν στο 3 - 3 με τη Φούλαμ στο Εμιρεϊτς! Με τον Βέλλιο να περνά αλλαγή και να της φέρνει γούρι, η Εβερτον γύρισε το ματς με την Σάντερλαντ (2 - 1) και παρέμεινε στην 4η θέση της Πρέμιερ Ληγκ! Εκεί όπου συγκατοικεί με την Γουέστ Μπρομγουιτς που έφυγε με το διπλό (1 - 2) από την έδρα της Γουίγκαν,. Η Αρσεναλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, με την κεφαλιά του Ζιρού και την κοντινή προβολή του Ποντόλσκυ έπειτα από γύρισμα πάρε-βάλε του Αρτέτα να δημιουργούν τις ιδανικές συνθήκες για την επικράτηση με ένα γρήγορο προβάδισμα 2 - 0 στο σκορ,. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με τον Μπερμπάτωφ σε μεγάλη μέρα και τον Μανόνε και την άμυνα των γηπεδούχων ευάλωτη, ο Βούλγαρος μείωσε και ο Κατσάνικλιτς ισοφάρισε για τους κότατζερς,. Στο δεύτερο μέρος ο Μπερμπάτωφ χτύπησε ξανά (τούτη τη φορά από την άσπρη βούλα) και γέμισε με άγχος το Εμιρεϊτς,.

Ο Ζιρού έκανε ξανά του... κεφαλιού του για να επαναφέρει την ηρεμία, αλλά ο Αρτέτα στις καθυστερήσεις δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σβάρτσερ από τα έντεκα μέτρα, κρατώντας το 3 - 3 για την ομάδα του ( στον πάγκο έμεινε ο Καραγκούνης )

( 11’ 69’ Ζιρού 23’ Ποντόλσκυ
- 29’ Μπερμπάτωφ 40’ Κατσάνικλιτς 67’ πεναλτυ Μπερμπάτωφ )
Εβερτον - Σάντερλαντ 2 - 1
( 76’ Φελαϊνί 79’ Γέλαβιτς - 45+1’ Adam Τζόνσον )
Ρέντινγκ - Νόργουιτς 0 - 0
Σαουθάμπτον - Σουωνση 1 - 1 ( 64’ Σνάιντερλιν - 73’Ντάυερ )
Στόουκ Σιτυ - ΚΠΡ 1 - 0 ( 52’ Ανταμ )
Γουίγκαν - Γουέστ Μπρομγουιτς 1 - 2
( 44’ Κονέ - 31’ Μόρισσον 43’ αυτογκολ Κάλντγουελ )