Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

Γιουβέντους - Ιντερ 1 - 3, Μίλαν - Κιέβο 5 - 1

Για 49 παιχνίδια η Γιουβέντους κατάφερνε με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο να φεύγει αήττητη από τις αναμετρήσεις της και όλοι αναρωτιούνταν αν υπάρχει ομάδα που να μπορεί να την κερδίσει,. Τελικά η… εκλεκτή ήταν η Ιντερ, η οποία όχι μόνο της έσπασε το αήττητο, αλλά και το έκανε με τον πιο εμφατικό τρόπο κερδίζοντας τη γηραιά κυρία με 3 - 1 μέσα στο σπίτι της, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 1ο λεπτό με γκολ οφ σάιντ,. Το ντέρμπυ ξεκίνησε με τον πιο ιδανικό τρόπο για την Γιουβέντους, η οποία ευτύχισε να προηγηθεί μόλις στο 1ο λεπτό με το Βιδάλ να σκοράρει, από την πασα του Ασαμόα, ο οποίος, όμως, ήταν σε θέση οφ σάιντ μετά από πάσα του Πίρλο. Παρα το γρήγορο γκολ η Ιντερ δεν πτοήθηκε και προσπάθησε να πιέσει για την ισοφάριση. Οι προσπάθειές της καρποφόρησαν στο 59’ όταν ο Ντιέγκο Μιλίτο έκανε το 1 - 1 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ,. http://www.youtube.com/embed/MsGDuj5tnKE

Ο Αργεντινός ήταν ο σκόρερ και του 2 - 1 στο 75’ και κάπου εκεί έδειχνε
ότι το αήττητο της Γιουβέντους απειλούταν περισσότερο από κάθε άλλη
φορά. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Παλάσιο στο 89’, κάνοντας το
τελικό 3 - 1, που ήταν και η 10η συνεχόμενη νίκη της Ιντερ σε όλες τις διοργανώσεις
JUVENTUS 1 - 3 INTER
GOALS: Vidal 1, Milito 59 (pens) Milito 75, Palacio 90
Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:
Μίλαν - Κιέβο 5 - 1
( 16΄ Εμμάνουελσον 36΄ Μοντολίβο 41΄Μπόγιαν 75΄ Ελ Σαράουι 90+3΄ Πατσίνι
- 18΄ Πελισιέρ )
Γιουβέντους - Ιντερ 1 - 3 ( 1' Βιδάλ - 59' πεναλτυ 75' Μιλίτο 89' Παλάσιο )

Η Μίλαν χρειαζόταν εδώ και καιρό ένα καλό ματς, με αρκετά γκολ στο ενεργητικό της για να ξεμπουκώσει. Και το πραγματοποίησε απέναντι στην Κιέβο την οποία συνέτριψε 5 - 1 για την 11η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Ετσι, οι ροσονέρι επέστρεψαν στις νίκες και έφτασαν στους 14 πόντους, πιάνοντας την Ρόμα, έστω και με ματς περισσότερο,. Η ομάδα του Αλέγκρι μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 16ο λεπτό του αγώνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ.
Η απάντηση της Κιέβο όμως ήταν άμεση καθώς ο Πελισιέρ στο 18΄έφερε το παιχνίδι στην ίσοπαλια,. Οι ροσονέρι όμως στην συνέχεια ήταν καταιγιστικοί. Μέσα σε πέντε λεπτά σημείωσαν δύο γκολ (36΄ 41΄) με Μοντολίβο και Μπόγιαν. Το 4 - 1 διαμόρφωσε ο Ελ Σαράουι στο 75ο λεπτό ενώ το κερασάκι στην τούρτα για την 5άρα ήρθε στις καθυστερήσεις από τον Πατσίνι,. http://www.figc.it/,. http://www.acmilan.com/en

MILAN - CHIEVO VERONA 5 - 1