Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2012

Παναχαϊκή - ΑΕ Λαρισα 1 - 1

Ισόπαλο 1 - 1 έληξε το ντέρμπυ της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Παναχαϊκής και της ΑΕ Λαρισας,. Οι βυσσινί προηγήθηκαν με αμφισβητούμενο γκολ του Τσιμπάμπα, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Βοσκόπουλο,. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκε στους βυσσινί. Με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών αγώνα και έπειτα από απόκρουση του Πίτκα, ο Τσιμπάμπα δεν κατάφερε από το ύψος της μικρής περιοχής σε κενή εστία να πιάσει το σουτ. Σε γενικές γραμμές το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο και οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ελάχιστες. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ έστειλε την προειδοποιητική βολή με τον Ζεκίνια (εκτέλεση φάουλ, απέκρουσε ο Πίτκας) και στο 52ο λεπτό, έπειτα από γύρισμα του Χασομέρη ο Τσιμπάμπα έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας των γηπεδούχων. Οι τελευταίοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αφού θεώρησαν ότι ο Κονγκολέζος βρισκόταν σε θέση οφ σάιντ και τα ριπλέυ φαίνεται να τους δικαιώνουν,.http://www.naftemporiki.gr/sports/story?id=2249650