Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

Μπράγκα - Λεϊζόες 3 - 0

Αγχώθηκε, μόχθησε, χρειάστηκε 120 λεπτά παιχνιδιού, αλλά τελικά κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Πορτογαλιας η Μπράγκα, νικώντας με 3 - 0 την Λεϊζόες στην παράταση. Μπορεί να ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της η ομάδα του Ζοσέ Πεσέιρο, όμως επίσης εμφανές ήταν ότι... κάτι της έλειπε. Το γεγονός αυτό δεν της επέτρεψε να μετουσιώσει και σε γκολ την κυριαρχία της στο παιχνίδι για τον γ' γύρο του πορτογαλικού Κυπέλλου με την Λεϊζόες, η οποία σημειωτέον αγωνίζεται στη Β΄Κατηγορία,. Παράλληλα βέβαια υπήρξαν και οι στιγμές που η άμυνά της κινδύνεψε στις αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων, τα λεπτά τελικά κυλούσαν και αφού δεν κατάφερε ποτέ να βρει δίχτυα στην κανονική διάρκεια, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση,. Την λύση τελικά έδωσε στο 98' ο Ούγκο Βιάνα, που ξεκλείδωσε την άμυνα της Λεϊζόες, ανοίγοντας τον δρόμο για την νίκη,. Στην συνέχεια δεν πέρασαν περισσότερα από πέντε λεπτά για να κάνει το 2 - 0 ο Μισέλ, ενώ ο Εντερ διαμόρφωσε στο 115' το τελικό 3 - 0,.

SC Braga 3 - 0 Leixões SC  Hugo Viana (98') Ruben Micael (103') Éder (115')