Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2012

Κυπελλο Γαλλιας 2012 - 2013: Φάση των 16

Το τέρμα του Νολάν  Ρου στο 27ο λεπτό της παράτασης στο Γκαν Μετροπόλ έδωσε τη νίκη 1 - 0 στη Λιλ απέναντι στην Τουλούζ και μαζί το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Coupe de la Ligue,. Οι λιλουά ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με το Βίκτωρα Κλωναρίδη να αγωνίζεται σε όλο το ματς, αφού ο Ρούντυ Γκαρσία παρέταξε ένα σχήμα γεμάτο αναπληρωματικούς. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων, Ολιβιέ Μπλοντέλ, βρέθηκε σε καταπληκτική μέρα και σταμάτησε όλες τις φάσεις των γηπεδούχων, στους οποίους αρνήθηκε και ένα πέναλτυ ο διαιτητής. Η αποβολή του στόπερ της Τουλούζ, Στηβ Γιαγκω, λίγο πριν το τέλος
του 90λέπτου, έκρινε εν πολλοίς την αναμέτρηση, αφού οι παίκτες του Αλαιν Καζανοβά δεν άντεξαν άλλο την πολιορκία και δέχθηκαν το καθοριστικό γκολ του Ρου

MTOGC Nice 3 - 1LIVE Olympique Lyonnais France 2
18:45Montpellier Hérault SC Les compositions des équipes de Montpellier Hérault SC et Girondins de Bordeaux Girondins de Bordeaux France 4
ReportéSC Bastia Les statistiques des rencontres entre SC Bastia et AJ AuxerreAJ Auxerre
20:55Paris Saint-Germain Les statistiques des rencontres entre Paris Saint-Germain et Olympique de MarseilleOlympique de Marseille France 3