Παρασκευή 19 Οκτωβρίου 2012

Αντερλεχτ - Μπέβερεν 2 - 0

Ο 150ός αγώνας πρωταθλήματος του Συλβιο Προτό με τη φανέλα της Αντερλεχτ συνδυάστηκε με νίκη, αφού η Μπέβερεν δεν μπόρεσε να προβάλει σθεναρή αντίσταση,. Στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης η ομάδα του Γιον βαν ντεν Μπρομ δημιούργησε τρεις καλές ευκαιρίες για να σκοράρει, με σημαντικότερη αυτή του Γιοβάνοβιτς στο 29ο λεπτό. Νωρίτερα, οι προσπάθειες των Ντεσάχτ και Κανού κατέληξαν άουτ. Ο... γόρδιος δεσμός λύθηκε στο 36ο λεπτό, όταν μετά από 1 -2 του Πρετ με τον Μπίλια, ο τελευταίος άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ,. Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η Αντερλεχτ δεν άργησε να βρει δίχτυα για δεύτερη φορά, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης. Ο Ντε Σουτέρ δεν βρήκε στόχο στο 51' αλλά δεκαοκτώ λεπτά αργότερα, ο Γιοβάνοβιτς με ωραία λόμπα, εξιλεώθηκε για τη χαμένη ευκαιρία του πρώτου μέρους.
Η μοναδική καλή στιγμή των φιλοξενούμενων καταγράφηκε στο 84' με τον Προτό να εξουδετερώνει την κεφαλιά του Μπαντάς,. http://www.youtube.com/embed/rXTAxPitBZo,. Official website

Αντερλεχτ - Μπέβερεν 2 - 0 ( 36' Μπίλια 69' Γιοβάνοβιτς )