Δευτέρα 29 Οκτωβρίου 2012

Εστορίλ - Πόρτο 1 - 2

Από το Σάββατο η Μπενφίκα είχε πάρει… κεφάλι τριών βαθμών και είχε κάνει υποχρεωτική τη νίκη για τη Πόρτο. Ε, οι δράκοι αν και λαχτάρισαν για ένα ημίχρονο, τελικά έκαναν το χρέος τους και πήραν το τρίποντο κόντρα στην Εστορίλ με σκορ 2 - 1, πιάνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας τους αετούς,. Η Πόρτο είχε σχετικά εύκολο έργο στα… χαρτιά, στην έδρα της Εστορίλ για την έβδομη αγωνιστική. Ομως φαίνεται πως η ίδια θέλησε να βάλει δύσκολα στον εαυτό της,. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 10’ με τον Βιτωρια. Το παιχνίδι δεν κύλαγε καλά για τους πρωταθλητές. Τουλάχιστον μέχρι το ημίχρονο. Γιατί μέσα σε διάστημα τριών λεπτών και πιο συγκεκριμένα με τα δύο γκολ των Βαρέλα και Μαρτίνεζ στο 57’ και 60’ αντίστοιχα γύρισαν το εις βάρος τους 1 - 0, σε 2 - 1,. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, η Πόρτο έκανε σωστή διατήρηση του σκορ και με τους τρεις βαθμούς σκαρφάλωσε εκ νέου στην κορυφή… παρέα με την Μπενφίκα,. Βιτωρια Γκιμαράες - Βιτωρια Σετούμπαλ 2 - 1http://www.estorilpraia.pt/noticias.html,. http://www.fcporto.pt/