Πέμπτη 19 Απριλίου 2012

Ατλέτικο Μαδρίτης - Βαλένθια 4 - 2

Το γκολ του Ρικάρντο Κόστα στην εκπνοή μετρίασε τον θρίαμβο της Ατλέτικο επί της Βαλένθια, αλλά παρ'όλα αυτά οι ροχομπλάνκος πηγαίνουν με τον αέρα του φαβορί στη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης στο Μεστάγια ( 4 - 2 ) Εφτασε τα 10 γκολ ο Φαλκάο. Πραγματικό φρούριο έχει μετατρέψει το Βιθέντε Καλντερόν στην Ευρώπη η Ατλέτικο, καθώς μετράει εκεί 9 νίκες στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της. Το τελευταίο άσχημο αποτέλεσμα για τους Μαδριλένους ήταν το 2 - 3 από τον Αρη ( 2010 - 2011 στο Europa League ) Η τελευταία φορά που δεν σκόραρε ήταν κόντρα στη... Βαλένθια πριν από 12 ματς. Επίσης, η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν είχε πετύχει νίκη απέναντι στη Βαλένθια στα έξι τελευταία παιχνίδια ανεξαρτήτως διοργάνωσης ( οι νυχτερίδες  μετρούσαν πριν το ματς 2 νίκες ενώ 4 ματς έχουν λήξει ισόπαλα ) Αυτά, όμως, ανήκουν στο παρελθόν. Οι Μαδριλένοι άρχισαν με τον καλύτερο τρόπο το ματς με τον Φαλκάο να σκοράρει με κεφαλιά στο 18ο λεπτό και να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το γκολ του Ζόνας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ανέβασε ψυχολογικά τη Βαλένθια, αλλά η Ατλέτικο ήταν αυτή που κυριάρχησε στο δεύτερο μέρος.         Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε άρχισε με γκολ   ( κεφαλιά του Μιράντα στο 49' ) και έφτασε στο 3 - 1 λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό με τον Αντριάν, Το σκορ αυτό ανάγκασε τη Βαλένθια να βγει μπροστά και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο ενόψει της ρεβάνς στο Μεστάγια. Ελα, όμως, που οι παίκτες του Εμερι δεν απείλησαν, αλλά απειλήθηκαν από την εξαιρετική Ατλέτικο που είχε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ και τελικά έφτασαν στο τέταρτο γκολ με τον ( ποιον άλλον? ) Φαλκάο που πέτυχε το 10 εφετινό του γκολ Στις καθυστερήσεις ( ξανά ) η Βαλένθια σκόραρε με τον Ρικάρντο Κόστα να διαμορφώνει το τελικό 4 - 2 και να μετριάζει τον θρίαμβο των γηπεδούχων. Η Βαλένθια έμεινε με μόλις 2 νίκες σε 11 εκτός έδρας παιχνίδια και πηγαίνει την επόμενη Πέμπτη για το 2 - 0... του τελικού

Η Ατλέτικο δεν πτοήθηκε από το γκολ της ισοφάρισης και με δύο τέρματα σε 10 λεπτά στο β' μέρος, πήρε αέρα δύο τερμάτων

Αδύναμη εκτός έδρας η Βαλένθια, όπως είθισται άλλωστε την εφετινή σαιζόν. Τυχερή με τα 2 γκολ που της δίνουν ελπίδες

Φαλκάο. Εχετε κάποιον καλύτερο? Οδεύει για πρώτος σκόρερ στο Europa League για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά

Σπόρτινγκ Λισσαβωνας - Αθλέτικο Μπιλμπάο 2 - 1

Η Σπόρτινγκ Λισσαβωνας γύρισε το παιχνίδι κόντρα στην Μπιλμπάο στο Αλβαλάδε και μετέτρεψε το 0 - 1 σε 2 - 1 μέσα σε πέντε λεπτά. Ισχνό προβάδισμα πρόκρισης για τους Πορτογάλους. Οποιος περίμενε ότι η Μπιλμπάο θα μπορούσε να επιβάλλει το ρυθμό τους και στο Ζοζέ Αλβαλάδε διαψεύστηκε, τουλάχιστον κατά το πρώτο ημίχρονο. Και γι' αυτό γιατί η Σπόρτινγκ όχι μόνο κατάφερε να ελέγξει το τέμπο και να αμυνθεί αποτελεσματικά αλλά και να βγάλει αξιόλογες επιθέσεις από τα άκρα κυρίως με τον ταχύτατο Καπέλ. Ωστόσο, τούτη η επιθετικότητα δεν μεταφράστηκε σε κλασικές ευκαιρίας αν και η άμυνα της Μπιλμπάο έδωσε δικαιώματα αφήνοντας χώρους από τη μεσαία γραμμή και πίσω

Οι Βάσκοι, περιοριζόμενοι σ' ένα μάλλον παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, αποφάσισαν να κερδίσουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο στην επανάληψη, χρειάστηκαν όμως τη βοήθεια μίας στημένης φάσης ( και της τύχης ) για να προηγηθούν με τον Αουρτενέτσε στο 53'

Η Σπόρτινγκ αιφνιδιάστηκε, για κάποια λεπτά έχασε την αμυντική αυτοσυγκέντρωσή της και αυτό λίγο έλειψε να το πληρώσει μ' ένα δεύτερο γκολ  αλλά το σουτ του Αμορεμπιέτα από κοντά σταμάτησε στο δοκάρι. Εν συνεχεία όμως οι γηπεδούχοι ανέκτησαν την αυτοπεποίθησή τους, βγήκαν μπροστά και έβαλαν και πάλι δύσκολα στη βάσκικη άμυνα

Στο γκολ του 76' αποδείχθηκε περίτρανα ότι η αμυντική γραμμή δεν είναι το δυνατό σημείο της ομάδας του Μαρσέλο Μπιέλσα. Ο Ινσούα εκμεταλλεύτηκε λάθος διώξιμο των στόπερ και σκόραρε με κεφαλιά ( !) από το σημείο του πέναλτυ μέσα σε αποθέωση

Οι Πορτογάλοι του Σα Πίντο ένιωσαν αίφνης να βγάζουν φτερά στα πόδια και πίεσαν για το δεύτερο γκολ το οποίο ήλθε γρήγορα, μόλις πέντε λεπτά μετά, από το αριστερό πόδι του κορυφαίου της αναμέτρησης, Ντιέγκο Καπέλ.  Μέχρι το τέλος η Σπόρτινγκ θα μπορούσε να πετύχει και άλλο γκολ, το έψαξε άλλωστε με πάθος κόντρα σε έναν άκρως αιφνιαδιασμένο αντίπαλο, αλλά η αστοχία του Καρίγιο στο 85' δεν της το επέτρεψε. Εστω και έτσι όμως πηγαίνει στο Σαν Μαμμές με πλεονέκτημα ενός γκολ
Ο...γιος του ανέμου Ντιέγκο Καπέλ, ένας από τους πιο γρήγορους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται τούτη την ώρα στα ευρωπαϊκά γήπεδα  Στο πρώτο ημίχρονο αναστάτωσε την άμυνα της Μπιλμπάο, στο δεύτερο πέτυχε με εκπληκτικό σουτ το δεύτερο γκολ της Σπόρτινγκ

Ο Σα Πίντο και οι παίκτες όχι μόνο δεν απογοητεύτηκαν μετά το γκολ που δέχθηκαν αλλά φρόντισαν να επιτεθούν με ακόμη περισσότερο νεύρο ρισκάροντας τα πάντα για την ανατροπή. Δικαιώθηκε με δύο γκολ μέσα σ' ένα πεντάλεπτο

Η άμυνα της Μπιλμπάο δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων,.Ο Μπιέλσα ξέρει ότι δεν μπορεί να στηριχθεί στην καλή ανασταλτική λειτουργία της ομάδας του αλλά αυτή τη θάλασσα από το 60' και μετά σίγουρα δεν την περίμενε