Σάββατο 21 Απριλίου 2012

35η αγωνιστικη: Ισοπαλία με... νικητρια την Αρσεναλ

Το Λονδρέζικο ντέρμπυ μεταξύ της Αρσεναλ και της Τσέλσυ έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ, αποτέλεσμα που ευνοεί τους κανονιέρηδες στη μάχη για την 3η θέση της βαθμολογίας. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες για να προηγηθούν με τους Φαν Πέρσυ και Κοσιελνί. Στο 14ο λεπτό ο Ολλανδός επιθετικός πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά η προβολή του δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 42ο ο Γάλλος σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι του Τσεχ. Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού ήταν οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες στο δεύτερο μέρος. Ως εκ τούτου, εν αντιθέσει με τα περισσότερα ντέρμπυ της σαιζόν, Αρσεναλ και Τσέλσυ απογοήτευσαν τους λάτρεις τους ποδοσφαίρου. Αυτό φυσικά ουδόλως απασχολεί τους κανονιέρηδες, οι οποίοι διατηρήθηκαν στο +7 από τους μπλε. Από στατιστικής πλευράς, αυτή ήταν η 150ή αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα ( 61 νίκες η Αρσεναλ, 44 η Τσέλσυ ) ενώ οι μπλε δεν μπόρεσαν να σημειώσουν την 400ή τους νίκη στην Premier.
Ιδιαίτερα εύκολο αποδείχθηκε για την Νιούκαστλ το εμπόδιο της Στόουκ Οι καρακάξες επικράτησαν 3 - 0 και πλησίασαν στους τρεις βαθμούς την Αρσεναλ, έχοντας μάλιστα έναν αγώνα λιγότερο. Το σκορ άνοιξε στο 14' με κοντινή κεφαλιά του Καμπάηγ, έπειτα από κεφαλιά του Σισσέ στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σισσέ πρόλαβε την έξοδο του Μπέγκοβιτς και με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η έκτη σερί νίκη της Νιούκαστλ πιστοποιήθηκε στο 57ο λεπτό, όταν ο Καμπάηγ έκανε το 3 - 0 με σουτ έξω από την περιοχή

Σε ένα τέταρτο γράφτηκε η ιστορία του αγώνα της Μπόλτον με τη Σουωνση.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με εκπληκτικό σουτ του Σινκλέρ στο παραθυράκι της εστίας του Μπογκντάν, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 14' με εν κινήσει πλασέ του Ιγκλς από το ύψος του πέναλτυ

Μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία σημείωσε η Μπλάκμπερν, με θύμα τη Νόργουιτς. Ο διαιτητής Ντάουντ δεν καταλόγισε πέναλτυ υπέρ των ρόδων σε χέρι του Μάρτιν, ενώ λίγο αργότερα, ο Γιακούμπου σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Ρούντυ με ανάποδο ψαλίδι μέσα από τη μικρή περιοχή. Τελικά το σκορ άνοιξε στο 41' με μονοκόμματο πλασέ του Φορμίκα από κοντινή θέση και με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Χόυλετ διαμόρφωσε το τελικό 2 - 0 με καταπληκτικό, ψηλοκρεμαστό σουτ

Η Γουίγκαν μπορεί να έχει εξολοθρεύσει τις παραδοσιακές δυνάμεις της Premier, κόντρα στους μικρούς όμως, τα αποτελέσματα δεν είναι ανάλογα. Παρότι προηγήθηκε με πολύ ωραίο, διαγώνιο σουτ του Μπόυς στο 57' ηττήθηκε 2 - 1 από τη Φούλαμ και έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει την παραμονή. Ενα λεπτό μετά το γκολ του Μπόυς, ο Πογκρέμπνιακ ισοφάρισε με αριστερό, ξερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στο 89' ο Σεντέρος έκανε το 2 - 1 με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ρίασε Να σημειωθεί πως νωρίτερα ο Πογκρέμπνιακ σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι του Αλ Χαμπσί

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το πιο αδιάφορο ματς της ημέρας, μεταξύ της Αστον Βίλλα και της Σάντερλαντ. Οι μαύρες γάτες παραβίασαν τα δίχτυα των γηπεδούχων στο 75ο λεπτό με τον Μπέντνερ, όμως, ο βοηθός καταλόγισε οφφ σάιντ σε μία πολύ οριακή φάση. Ο Δανός επιθετικός, μάλιστα, αποβλήθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για φάουλ στον Αλμπράιτον

Το πρόγραμμα της 35ης αγωνιστικής

Αρσεναλ - Τσέλσυ 0 - 0
Αστον Βίλλα - Σάντερλαντ 0 - 0
Μπλάκμπερν - Νόργουιτς 2 - 0
41' Φορμίκα 49' Χόυλετ
Μπόλτον - Σουωνση 1 - 1
14' Ιγκλς - 6' Σινκλέρ
Φούλαμ - Γουίγκαν 2 - 1
58' Πογκρέμπνιακ 89' Σεντέρος - 57' Μπόυς
Νιούκαστλ - Στόουκ Σιτυ 3 - 0
14' 57' Καμπάηγ 18' Σισσέ