Δευτέρα 30 Απριλίου 2012

Μάντσεστερ Σίτυ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1 - 0

Με γκολ του Βενσάν Κομπανί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Μάντσεστερ Σίτυ πήρε το ντέρμπυ με τη Γιουνάιτεντ, πιάνοντάς την στην κορυφή της Premier League δύο αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωσή της,    Η Μάντσεστερ Σίτυ επικράτησε     1 - 0 της Γιουνάιτεντ στο Ετιχαντ επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αφού υπερτερεί στην ισοβαθμία, και απέκτησε τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Σκόρερ του μοναδικού γκολ του αγώνα ο Κομπανί, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά, αλλά οι πολίτες ισορρόπησαν γρήγορα, πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και επέβαλαν το ρυθμό τους. Οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες, με τους γηπεδούχους να είναι πιο απειλητικοί, πριν προηγηθούν με κεφαλιά του Κομπανί στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος, αλλά η Σίτυ την κρατούσε χωρίς πολλές δυσκολίες μακριά από την περιοχή της. Τα νεύρα ήταν τεντωμένα τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου, με τους Φέργκιουσον και Μαντσίνι να ανταλλάσουν γαλλικά και να φτάνουν μία ανάσα από το να έρθουν στα χέρια. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, δεν το πλήρωσαν, όμως, καθώς το 1 - 0 παρέμεινε. Πανηγύρισαν έτσι, τη νίκη, η οποία, ενδεχομένως να ισοδυναμεί με το πρωτάθλημα

Σκόρερ: 45+1΄ Κομπανί

Μάντσεστερ Σίτυ: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κλισί, Κομπανί, Λέσκωτ, Μπάρι, Γιάγια Τουρέ, Σίλβα ( 82΄ Ρίτσαρντς ) Νασρί ( 90΄ Μίλνερ ) Τέβες ( 68΄ Ντε Γιονγκ ) Αγουέρο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Εβρά, Φέρντιναντ, Τζόουνς, Κάρικ, Σκόουλς ( 78΄ Βαλένσια ) Νάνι ( 83΄ Γιανγκ ) Γκιγκς, Παρκ ( 58΄ Γουέλμπεκ ) Ρούνευ