Τετάρτη 4 Απριλίου 2012

Κύπελλον Ελλάδος ΟΦΗ - Ολυμπιακός 0 - 0

Το ζευγάρι του τελικού βγήκε από το παιχνίδι στο Γεντί Κουλέ μεταξύ ΟΦΗ και Ολυμπιακού, καθώς οι ερυθρόλευκοι ( οι οποίοι είχαν επικρατήσει με 1 - 0 στο Καραϊσκάκη ) πήραν λευκή ισοπαλία και θα αντιμετωπίσουν στον τελικό τον Ατρόμητο - νωρίτερα πήρε τη χρυσή πρόκριση​ με ισοπαλία 2 - 2 στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης - Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, οι ερυθρόλευκοι πήραν αυτό που ήθελαν κρατώντας το μηδέν ακόμη και στο τέλος που η πίεση από τον ΟΦΗ αυξήθηκε. Πριν τον αγώνα, πάντως, η αστυνομία έκανε έφοδο στο γήπεδο του ΟΦΗ και ανακάλυψε πολεμοφόδια τα οποία είχαν περάσει στο γήπεδο οπαδοί που ίσως ήθελαν να δημιουργήσουν έκτροπα. Ο Ολυμπιακός έφυγε με το 0 - 0 από το Γεντί Κουλέ, προκρίθηκε στον τελικό και θα διεκδικήσει κόντρα στον Ατρόμητο
το 25ο κύπελλο και το 15ο νταμπλ της ιστορίας του. Το πάλεψε, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ

Κόκκινη κάρτα: -

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πέρασε ο Ολυμπιακός, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 0 - 0 με τον ΟΦΗ στον δεύτερο  αγώνα της ημιτελικής φάσης στο Ηράκλειο και υπερίσχυσε λόγω της νίκης του με 1 - 0 στον πρώτο αγώνα στο Γεώργιος Καραϊσκάκης

Το πρώτο  ημίχρονο κύλησε χωρίς κάτι σημαντικό. Ο Ολυμπιακός διατήρησε μία φλύαρη υπεροχή, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία. Μία μόνο φάση έκανε κι αυτή στο 18' όταν σε σέντρα του Ιμπαγάσα, ο Μαρκάνο έπιασε την κεφαλιά και ο Σαχσανίδης απέκρουσε με δυσκολία

Από τη δική του μεριά ο ΟΦΗ προσπαθούσε να πρεσάρει ψηλά για να εκμεταλλευτεί κάποιο λάθος των αντιπάλων του, όμως επίσης δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια δύσκολη κατάσταση στην εστία του πρώην τερματοφύλακά του
( έπαιξε ο Κάρολ αντί του Μέγερι ) Ετσι ήρθε φυσιολογικά το στείρο 0 - 0 στη λήξη του πρώτου 45λεπτου

Στους ίδιους ρυθμούς κύλησε και το β' ημίχρονο. Στο 55' το διαγώνιο σουτ του Τοροσίδη έφυγε ελάχιστα άουτ και πέραν αυτού... ουδέν για αρκετή ώρα!

Στο 79' το σουτ του Ζορμπά έφυγε δίπλα από το δοκάρι, στην καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στον αγώνα

Το 0 - 0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα  και ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο

Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας ( Πειραιά )
Κίτρινες κάρτες: Πίτσος - Ορμπάιθ, Τζιμπούρ, Παπουλής, Βερόν

ΟΦΗ ( Νίκος Αναστόπουλος ): Σαχσανίδης, Πίτσος, Μπούρμπος, Γεωργίου, Ταυλαρίδης, Κάλαϊτζιτς ( 82' Ουκάρ ) Βερόν, Ζόρντι Λόπεζ,
Χόρχε Λόπεθ ( 73' Ζορμπάς ) Παπουλής, Μάντζιος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Ερνέστο Βαλβέρδε ): Κάρολ, Τοροσίδης, Μαρκάνο, Αβρααμ Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Μανιάτης, Ορμπάιθ, Ιμπαγάσα ( 64' Μακούν )
Μιραλάς, Τζιμπούρ ( 92' Φουστέρ ) Αμπντούν ( 85' Χολέμπας )