Τετάρτη 7 Μαρτίου 2012

Champions League φαση των 16 Αρσεναλ - Μίλαν 3 - 0

Η Αρσεναλ έφτασε μία ανάσα από τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του Champions League, καθώς η λήξη του πρώτου μέρους, την βρήκε προηγούμενη 3 - 0 Μετά την ανάπαυλα, όμως, δεν άλλαξε κάτι και χάρη στο 4 - 0 του πρώτου αγώνα, η Μίλαν πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Αρσεναλ ( Βενγκέρ ): Στσέσνυ, Σανιά, Βερμάελεν, Κοσιελνί, Γκιμπς, Σονγκ, Ροσίτσκυ, Γουωλκοτ ( 84' Τσου - Γιουνγκ ) Ζερβίνιο, Οξλέηντ -Τσάμπερλαιν
( 75' Σαμάκ ) φαν Πέρσυ

Μίλαν ( Αλέγκρι ): Αμπιάτι, Αμπάτε, Μεξές, Σίλβα, Μεσμπά
( 90' Μπονέρα ) Νοτσερίνο, φαν Μπόμελ, Εμμάνουελσον, Ρομπίνιο, Eλ Σαραουί
( 70' Ακουιλάνι ) Ιμπραΐμοβιτς
Σκόρερ: 7' Κοσιελνί 26' Ροσίτσκυ 43' πεναλτυ φαν Πέρσυ
Κίτρινες κάρτες: 13' Σανιά 15' Γκιμπς 57' Σονγκ/ 5' φαν Μπόμελ 83' Ιμπραΐμοβιτς
86' Νοτσερίνο

Το πάθος των "κανονιέρηδων" και η παροιμιώδης απροσεξία των "ροσονέρι" είχαν ως αποτέλεσμα να γίνει κάτι που πριν την έναρξη του παιχνιδιού έμοιαζε με ανέκδοτο: να ξαναμπεί στο κόλπο της πρόκρισης η Αρσεναλ. Μόλις στο 7ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσάμπερλαιν, ο εντελώς αμαρκάριστος στο πρώτο δοκάρι Κοσιελνί, δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά

Οι φιλοξενούμενοι δεν θορυβήθηκαν από το γρήγορο γκολ των αντιπάλων τους και στο 26ο λεπτό, ύστερα από λάθος διώξιμο του Σίλβα σε γύρισμα του Γουωλκοτ, ο Ροσίτσκυ κοντρόλαρε και με σουτ στη δεξιά γωνία του Αμπιάτι έβαλε... φωτιά στο ματς. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Τσέχου στο Champions League μετά από πέντε χρόνια και 175 ημέρες. Η Αρσεναλ συνέχισε να απειλεί την εστία του Αμπιάτι, καθώς οι συμπαίκτες του τελευταίου έκαναν συνεχώς λάθη που είχαν ως συνέπεια, οι γηπεδούχοι να κάνουν επιθέσεις σε ανοργάνωτη αμυντική γραμμή. Σε μία εξ αυτών ο Τσάμπερλαιν μπήκε στην ιταλική περιοχή, οι Νοτσερίνο -Μεσμπά τον έκαναν... σάντουιτς και ο Σλοβένος διαιτητής καταλόγισε πέναλτυ. Ο Ρόμπιν φαν Πέρσυ δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα και, πλέον, τα πάντα ήταν ανοικτά ενόψει του δευτέρου μέρους. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ζερβίνιο, με τη βοήθεια της τύχης, λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ, ενώ ύστερα από την απόκρουση του Αμπιάτι με τα πόδια, ο φαν Πέρσυ έχασε μία ασυνήθιστη ευκαιρία για τα... standards του.
Αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία κλασική ευκαιρία της Αρσεναλ για να σημειώσει το πολυπόθητο τέταρτο γκολ. Στη συνέχεια η Μίλαν ισορρόπησε το ματς και θα μπορούσε κάλλιστα να σκοράρει

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Στσέσνι έδιωξε πάνω στον Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος έκανε το μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ των "κανονιέρηδων" Τα πάντα θα είχαν τελειώσει από το 77ο λεπτό, αν ο Νοτσερίνο δεν αστοχούσε σε εξ επαφής πλασέ, έπειτα από χαμηλή μπαλιά του νεοεισελθόντα Ακουιλάνι. Η προσπάθεια του πρώτου έμοιαζε πιο πολύ με απόκρουση παρά με πλασέ. Στο τελευταίο διάστημα του αγώνα οι της Μίλαν φρόντισαν να "σκοτώσουν" το ρυθμό, με αποτέλεσμα οι εξουθενωμένοι αντίπαλοί τους να μείνουν μακριά από τα καρρέ του Αμπιάτι

Τα τραγικά αμυντικά λάθη της Μίλαν

Η Αρσεναλ ξαναμπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης και λίγο έλειψε να πετύχει τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του Κυπέλλου Πρωταθλητριών
Champions League

Ο Aλεξ Οξλέηντ -Τσάμπερλαιν

Παρά το νεαρό της ηλικίας του ( είναι μόλις 18 ετών ) έκανε άνω - κάτω την ιταλική άμυνα. Εξάλλου, εκτέλεσε το κόρνερ που προήλθε το πρώτο γκολ και κέρδισε το πέναλτυ που μπήκε το τρίτο γκολ