Κυριακή 11 Μαρτίου 2012

Το ξέσπασμα της Μπάγερν

Στην Χόφενχαϊμ ξέσπασε η Μπάγερν για όλα τα δεινά των τελευταίων εβδομάδων. Το τελικό 7 - 1 τα λέει όλα. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Γκόμεζ με κοντινο σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 12' ο Ρόμπεν με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ διπλασίασε τα τέρματα της βαυαρικής ομάδας. Επτά λεπτά αργότερα, τη σκυτάλη πήρε ο Κρος, που με συρτό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το
3 - 0 Στο 29' ο καλυπτόμενος Ρόμπεν δεν δυσκολεύτηκε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ, ενώ στο 35' ο Γκόμεζ με κοντινή κεφαλιά σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Γκόμεζ έκανε χατ τρικ με κοντινή κεφαλιά, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ριμπερί απέφυγε τον Στάρκε γράφοντας το 7-0 Το γκολ της παρηγοριάς για την Χόφενχαϊμ σημειώθηκε με αυτογκόλ (!) του Γουστάβο στο 85' http://fussball.wettpoint.com/en/games/982639.html
Οι συνθέσεις:
ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Αλάμπα, Μπατστούμπερ, Μπόατενγκ ( 46' Τίμοστσουκ ) Λαμ, Κρόος, Λουίς Γκουστάβο, Ριμπερί, Ρόμπεν, Μυλλερ ( 62' Σβαϊνστάϊγκερ ) Γκόμες
ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Στάρκε, Μπρααφλχάιντ, Κόμπερ, Βέστεργκααρντ, Τζόνσον, Ρούντυ, Βάις ( 87' Κάιζερ ) Γουίλιαμς, Μπάμπελ, Βούκσεβιτς
Φρένο στο νικηφόρο σερί των οκτώ αγώνων της Ντόρτμουντ έβαλε η Αουγκσμπουργκ. Η ομάδα της Βεστφαλίας μπορεί να αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς γκολ με την αδύναμη αντίπαλό της, εντούτοις ισοφάρισε το ρεκόρ της περιόδου 1991 - 1992
( 19 αγωνες χωρίς ήττα ) Μακρινό φαίνεται, πλέον, το όνειρο του τίτλου για την Γκλάντμπαχ. Τα πουλάρια δεν μπόρεσαν να κερδίσουν για τρίτη σερί αγωνιστική, με συνέπεια να μην εκμεταλλευθούν το στραβοπάτημα της πρωτοπόρου Ντόρτμουντ
Η σφικτή άμυνα της - αδύναμης κατά τ' άλλα - Φράιμπουργκ δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να πλησιάζουν στα καρρέ του Μπάουμαν. Οσο περνούσε η ώρα τόσο η πίεση αυξανόταν, εντούτοις το 0 - 0 παρέμεινε μέχρι τέλους

Υστερα από τρεις αγωνιστικές η Βόλφσμπουργκ γεύθηκε τη χαρά της νίκης
( 3 - 2 την Λεβερκούζεν ) και μπήκε στη 10άδα. Το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους λύκους αφού στο 3ο λεπτό ο Ρόλφες έδωσε στον Σίρλε κι εκείνος την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα στον Κίσλινγκ που σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα δεδομένα πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Στο 32ο λεπτό ο Χασέμπε έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ελμς με κεφαλιά ισοφάρισε, ενώ στο 45ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φελίπε, ο Μάντζουκιτς έδωσε με κεφαλιά στον Ντεζάγκα, ο οποίος έκανε το 2 - 1 με δυνατό σουτ από πλάγια θέση. Στο 61' ο Κάντλετς με αυτογκόλ ανέβασε το δείκτη του σκορ, πριν ο Ντερντιγιόκ
διαμορφώσει το τελικό 3 - 2 στις καθυστερήσεις

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με αρκετές κίτρινες και τρεις κόκκινες κάρτες, η Κολωνία επικράτησε 1 - 0 της Χέρτα και ανάσανε βαθμολογικά. Επειτα από ασίστ του Μπρέτσκο στο 36ο λεπτό, ο Κλέμμενς με κοντινό σουτ νίκησε τον Κραφτ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Η ομάδα του Οττο Ρεχάγκελ κέρδισε το αριθμητικό πλεονέκτημα όταν στο 66' ο Γιάγιαλο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκαρισμα στον Κομπιασβίλι. Δέκα λεπτά αργότερα πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια και οι Ποντόλσκυ ( των γηπεδούχων ) - Κομπιασβίλι ( των φιλοξενούμενων )

Με τον Ζιντάν να σκοράρει για έκτη σερί αγωνιστική, η Μάιντζ επικράτησε 2 - 1 της Νυρεμβέργης και απομακρύνθηκε οκτώ βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Με το καλημέρα ο Μυλλερ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 22' ο Αιγύπτιος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Τούτσελ. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Ντιντάβι στο 64'

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής Στουτγκάρδη και Καϊζερσλάουτερν αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς γκολ. Οι γηπεδούχοι άφησαν να περάσουν ανεκμετάλλευτα τα πρώτα 80 λεπτά της αναμέτρησης και προς το τέλος άρχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες, χωρίς αποτέλεσμα. Ως εκ τούτου οι ουραγοί πήραν έναν πολύτιμο βαθμό, εντούτοις έχουν φτάσει τα 15 ματς χωρίς νίκη
Ο Λέβαν Κομπιασβίλι συμπλήρωσε 330 συμμετοχές στην Bundesliga και είναι ο δεύτερος ξένος σε συμμετοχές. Ο Ζε Ρομπέρτο σταμάτησε στις 336

Στον αγώνα Κολωνία - Χέρτα δόθηκαν τρεις κόκκινες κάρτες. Από τον Μάρτιο του 2008 και τον αγώνα Βόλφσμπουργκ - Αμβούργο είχαν να γίνουν πάνω από δύο αποβολές ( τότε είχαν αποβληθεί 4 παίκτες )

Για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Bundesliga, ο Κρίστιαν Στράιχ κερδίζει βαθμό σε εκτός έδρας αναμέτρηση. Η Λεβερκούζεν έχει σκοράρει στα τελευταία 19 παιχνίδια της κόντρα στην Βόλφσμπουργκ. Αυτό είναι το μεγαλύτερο σερί της κόντρα σε οποιαδήποτε ομάδα. Χρειάστηκε να περάσουν 202 παιχνίδια για να αντικρίσει την πρώτη κόκκινη κάρτα στην Bundesliga o Ποντόλσκυ

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Στουτγκάρδη - Καϊζερσλάουτερν 0 - 0
Μπάγερν - Χόφενχαϊμ 7 - 1
5' 35' 48' Γκόμεζ 12' πεναλτυ 29' Ρόμπεν 19' Κρος 58' Ριμπερί/ 85' αυτογκολ  Γουστάβο
Γκλάντμπαχ - Φράιμπουργκ 0 - 0
Κολωνία - Χέρτα 1 - 0 36' Κλέμενς
Μάιντζ - Νυρεμβέργη 2 - 1
2' Μυλλερ 22' Ζιντάν/ 64' Ντιντάβι
Βόλφσμπουργκ - Λεβερκούζεν 3 - 2
32' Ελμς 45' Ντεζάγκα 61' αυτογκολ Κάντλετς/ 3' Κίσλινγκ 91' Ντερντιγιόκ
Αουγκσμπουργκ - Ντόρτμουντ 0 - 0

Κυριακή 11 Μαρτίου

Βέρντερ - Αννόβερο 3 - 0
31' Πιζάρο 49' Προντλ 55' Ρόζενμπεργκ