Τετάρτη 14 Μαρτίου 2012

Στους 8 του Champions League Τσελσυ και Ρεαλ

Τι και αν δεν χτυπάει τίτλο στην Πρέμιερ Ληγκ? Τι και αν δεν την πίστευε κανείς μετά την ήττα από την Νάπολι στο Σαν Πάολο με σκορ 3 - 1 στο πρώτο ματς.          Η Τσέλσυ χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να ανατρέψει την κατάσταση, να επικρατήσει 4 - 1 και να σφραγίσει το εισιτήριο στους 8 του Τσάμπιονς Ληγκ, εκεί όπου θα είναι η μόνη εκπρόσωπος της Αγγλίας! Οι… παλιοί Ντρογκμπά, Τέρρυ, Λάμπαρντ μαζί με τον Ιβάνοβιτς σκόραραν για την ομάδα του Ντι Ματέο, μείωσε για τους Ιταλούς ο Ινλέρ. Οι μπλε σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, γεμάτο φάσεις, δύναμη, πάθος και γκολ… είδαν τον χάρο με τα μάτια τους αφού η Νάπολι δεν έλεγε να παραδοθεί με τίποτα. Το έκανε μόνο όταν της το επέβαλε η κούραση – στην παράταση – κάτι που οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν για να φτάσουν στην πρόκριση. Η Νάπολι αποχαιρετά την διοργάνωση με μία πολύ καλή εμφάνιση και φυσικά έχοντας κερδίσει την συμπάθεια όλης της ποδοσφαιρικής Ευρώπης.
Η Τσέλσυ μπήκε με διάθεση να πιέσει την Νάπολι. Προσπάθησε να κυκλοφορήσει καλά την μπάλα και μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Στάριτζ μέσα στην περιοχή και τον Ντε Σάνκτις να απομακρύνει. Στο 10ο λεπτό όμως η Νάπολι απάντησε. Ο Χάμσικ γύρισε ωραία το σώμα του μέσα στην και σούταρε η μπάλα κόντραρε αλλά ο Τσεχ δεν αιφνιδιάστηκε και απομάκρυνε
Δύο μόλις λεπτά αργότερα ο Καβάνι βρέθηκε κοντά στο γκολ αλλά η προβολή του δεν ήταν καλή και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ

Η Νάπολι ανέβηκε πολύ στα επόμενα λεπτά. Στο 14΄ο Λαβέτσι μπήκε στην περιοχή και σούταρε από πλάγια θέση με τον Τσεχ να απομακρύνει ενώ στην επόμενη φάση ο Χάμσικ δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή και ο γκολκηπερ των μπλε έδιωξε δύσκολα. Στο 29ο λεπτό όμως τα δεδομένα άλλαξαν. Ο Ραμίρες έκανε την σέντρα ξυραφιά στην περιοχή της Νάπολι και ο Ντρογκμπά πετάχτηκε με κεφαλιά και έκανε το 1 - 0,., Από εκείνο το σημείο και μετά τη Τσέλσυ πάτησε… γκάζι
Στο 31΄το συρτό γύρισμα του Στάριτζ δημιούργησε αναστάτωση στην άμυνα της Νάπολι αλλά κανένας δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα ενώ στο 33΄ο Στάριτζ και πάλι έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Ο Ματσάρι έκανε αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Μάτζιο δεν μπορούσε να συνεχίσει. Την θέση του πήρε ο Ντοσένα. Η Νάπολι έγινε δύο φορές απειλητική, μία με τον Λαβέτσι και μία με τον Καβάνι αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, η Τσέλσυ θα μπορούσε να κάνει δύο τα τέρματά της αλλά ο
Ντε Σάνκτις πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ το επικίνδυνο γύρισμα του Νταβίντ Λουίς
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε ιδανικά για την Τσέλσυ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άλλη… παλιοσειρά των μπλε, Τζων Τέρρυ σηκώθηκε μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά νίκησε τον Ντε Σανκτίς για το 2 - 0,.,  Αμέσως μετά όμως η Νάπολι βγήκε μπροστά και στο 55΄δικαιώθηκε. Ο Ινλέρ κοντρόλαρε έξοχα έξω από την περιοχή και με εκπληκτικό σουτ νίκησε τον Τσεχ για το 2 - 1 αλλάζοντας και πάλι τα δεδομένα της πρόκρισης. Το ματς πήρε φωτιά

Κάτι η ευκαιρία με το σουτ του Ιβάνοβιτς στο 64΄ κάτι το γυριστό του Ντροκμπά στην περιοχή που έπιασε ο Ντε Σάνκτιτς ένα λεπτό αργότερα… προμήνυαν το γκολ. Στο 70ο λεπτό ο Ζουνίγκα είδε τον Τσεχ να του λέει όχι και στο 73΄ο διαιτητής έδωσε πέναλτυ για χέρι του Ζουνίγκα στην περιοχή. Στο 74΄ο Λαμπάρντ εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 3 - 1,., Η Νάπολι το κυνήγησε ξανά… Ο Λαβέτσι στο 82΄δεν πρόλαβε να πιάσει την κεφαλιά μετά την σέντρα του Χάμσικ και έτσι το 3 - 1 έμεινε μέχρι το τέλος και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση

Η παράταση είχε μεγάλες φάσεις και τρομερό ρυθμό… Αποκορύφωμα η φάση στο 100ο λεπτό όταν ο Τόρρες μετά από λάθος έξοδο του Ντε Σάνκτις έφυγε σε θέση βολής αλλά… κατάφερε να αστοχήσει. Ο ρυθμός δεν έπεσε ούτε στην παράταση αλλά στο 105΄ο Ιβάνοβιτς έδωσε ξανά προβάδισμα στην Τσέλσυ. Μετά το γύρισμα του Ντρογκμπά ο Σέρβος έπιασε το σουτ μέσα στην περιοχή και νίκησε τον
Ντε Σάνκτις για το 4 - 1

Τσέλσυ ( Ντι Ματέο ): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Α, Κωουλ, Νταβίντ Λουίζ,
Τέρρυ ( 98΄Μποσίνγκουα ) Εσιέν, Ραμίρες, Λάμπαρντ, Μάτα ( 95΄Μαλουντά ) Ντρογκμπά, Στάριτζ ( 63΄Τόρρες )
Νάπολι ( Ματσάρι ): Ντε Σάνκτις, Αρόνικα ( 110΄Βάργκας ) Καμπανιάρο, Καναβάρο, Μάτζιο ( 36΄Ντοσένα ) Χάμσικ ( 106΄Πάντεφ ) Ζουνίγκα, Γκαργκάνο, Ινλέρ, Καβάνι, Λαβέτσι

Στα προημιτελικά η Ρεάλ Μαδρίτης 4 - 1 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Δίχως να φορτσάρει και δείχνοντας μερικά μόνο από τα στοιχεία που την έχουν φέρει μια ανάσα από τον τίτλο στην Ισπανία, η Ρεάλ Μαδρίτης προχώρησε και στα προημιτελικά του Champions League. Αν και στο… ρελαντί, η βασίλισσα επικράτησε δια περιπάτου 4 - 1 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ( 1 - 1 το πρώτο ματς ) και επιφυλάσσεται για ακόμη σπουδαιότερες… παραστάσεις στη συνέχεια της διοργάνωσης. Ιγκουαΐν 26’ Ρονάλντο 55’ 90' +3'  και Μπενζεμά 70’ τα τέρματα των μερένχες με καταπληκτικό γκολ του Τόσιτς στο 77’ μείωσαν οι Ρώσοι. Χαλαρή όσο δεν πάει και με ελαφρώς αφ’ υψηλού αντιμετώπιση του ματς μπήκε η Ρεάλ στο γήπεδο και θα μπορούσε να το είχε πληρώσει αν ο Ντουμπιά σε αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν πιο εύστοχος. Μετά από αυτήν την υπενθύμιση των Ρώσων πως είναι και αυτοί στο γήπεδο, οι Μαδριλένοι πήραν τον έλεγχο του ματς ( πάνω από 60% κατοχή μπάλας ) δυσκολεύονταν όμως να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις στην εστία του Τσεπτσούγκωφ

Τα μεγάλα αστέρια της ομάδας με ευκολία άλλαζαν την μπάλα, κανένας όμως δεν έδειχνε να βρίσκεται σε πολύ σπουδαία βραδιά. Οταν όμως, τόσα πολλά αστέρια βρίσκονται μαζί, είναι δεδομένο πως κάποια στιγμή το γκολ θα έρθει. Αυτό συνέβη στο 26’ όταν ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν κεφαλαιοποίησε ωραία συνεργασία Κεντίρα και Κακά. Βέβαια, το γκολ δεν είναι μόνο υπόθεση ποδοσφαιριστών με ταλέντο, αλλά κι εκείνων που έχουν την γκέλα… καραμέλα. Δύο τέτοιοι βρέθηκαν στη φάση του 55’ όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο με τη στάση του σώματός του έδειχνε από ώρα πως θα εξαπολύσει έναν από τους γνωστούς κεραυνούς του και ο Τσεπτσούγκωφ βρέθηκε στη σωστή θέση για να μπλοκάρει, αλλά μη πιστεύοντας στη… μαγκιά του, είδε την μπάλα να φεύγει από την αγκαλιά του και να καταλήγει στα δίχτυα
Το… κερασάκι στο στέμμα της βασίλισσας ήρθε είκοσι λεπτά πριν το τέλος από τον Καρίμ Μπενζεμά που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή. Ο Γάλλος στη δεύτερη επαφή του με την μπάλα – γιατί στην πρώτη ένα δευτερόλεπτα πριν νικήθηκε από τον Τσπτσούγκωφ - βρήκε δίχτυα και έκανε το 3 - 0

Απαλλαγμένη από κάθε άγχος, αφού ήταν δεδομένο πως η πρόκριση είχε πετάξει και πιστή στο χαρακτήρα που έχει χτίσει φέτος στην Ευρώπη και τη θέλει να σκοράρει στο τέλος, η ΤΣΣΚΑ έφερε κάποια καρδιοχτύπια στο Μπερναμπέου. Ισπανοί και Ρώσοι οπαδοί χειροκρότησαν όλοι μαζί το φανταστικό γκολ του Τόσιτς που έγραψε το 3 - 1 και ενώθηκαν ξανά στις καθυστερήσεις για ένα standing ovation στον Κριστιάνο Ρονάλντο που από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 4 - 1

Το μοναδικό κακό για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η κίτρινη που είδε ο Τσάμπι Αλόνσο με συνέπεια να χάσει το πρώτο ματς των προημιτελικών

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κασίγιας, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Αρμπελόα, Κεντίρα, Κακά ( 76’ Γκρανέρο ) Εζίλ ( 87’ Ντιαρά ) Τσάμπι Αλόνσο, Ρονάλντο,
Ιγκουαΐν ( 69’ Μπενζεμά )
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Τσεπτσούγκωφ, Ιγνάσεβιτς, Α, Μπερζούτσκυ, Β,  Μπερεζούτσκυ, Σενίκωφ, Βέρνμπλουμ, Τζαγκόεφ, Μούσα ( 60’ Ολίσε ) Τόσιτς ( 81’ Νεσιντ )