Τρίτη 27 Μαρτίου 2012

ΑΠΟΕΛ - Ρεάλ Μαδρίτης 0 - 3

Ο ΑΠΟΕΛ άντεξε μέχρι το 74ο λεπτό, οπότε άνοιξε το σκορ για τη Ρεάλ ο Μπενζεμά. Μετά ο κύβος ερρίφθη και οι πρωταθλητές Κύπρου δέχθηκαν άλλα δύο γκολ από τους μερένχες.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Μία μικρή έκπληξη επεφύλασσε το αρχικό σχήμα του ΑΠΟΕΛ, καθώς ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς επέλεξε τον Νεκτάριο Αλεξάνδρου αντί του Ελντερ Σόουζα στην αριστερή πτέρυγα της μεσαίας γραμμής. Από την άλλη πλευρά, ο Ζοζέ Μουρίνιο έβαλε τον Νούρι Σαχίν στη θέση του τιμωρημένου Τσάμπι Αλόνσο και ο Μεσούτ Εζίλ είχε τον συνηθισμένο ελεύθερο ρόλο πίσω από τους Ρονάλντο -Μπενζεμά- Ιγκουαΐν. Εξάλλου επέστρεψε στη βασική 11άδα μετά από επτά ματς ο Φάμπιο Κοεντράο.Το πρώτο ημίχρονο κύλησε όπως αναμενόταν. Με την Ρεάλ να έχει τον απόλυτο έλεγχο και τον ΑΠΟΕΛ να αμύνεται. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τη βασίλισσα χάθηκε στο 12' όταν ο Χιώτης απέκρουσε το δυνατό σουτ του Εζίλ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, η κυπριακή ομάδα υποχρεώθηκε σε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Μαρσέλο Ολιβέιρα ( τον αντικατέστησε ο Κακά ).

Η τύχη ήταν με το μέρος των γηπεδούχων στο 33ο λεπτό, όταν μετά από κάθετη του Ρονάλντο στον Σαχίν και γύρισμα του τελευταίου στη μικρή περιοχή, ο Μπενζεμά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια της κενής εστίας του Χιώτη.
Η κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος ήταν 30% - 70% ενώ οι τελικές προσπάθειες 0 - 11,., Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και το δεύτερο 45λεπτο, το οποίο άρχισε με τον Ελντερ Σόουζα να παίρνει τη θέση του Αλεξάνδρου. Στον αντίποδα, ο Ζοζέ Μουρίνιο βλέποντας ότι η πίεση των παικτών του δεν απέφερε καρπούς, αντικατέστησε ( στο 64' ) τον μέτριο Ιγκουαΐν με τον Κακά και τον επηρεασμένο από την πολυήμερη απουσία Κοεντράο με τον Μαρσέλο

Η δικαίωση του Πορτογάλου τεχνικού δεν άργησε να έρθει. Στο 74ο λεπτό ο ένας νεοεισελθών ( Κακά ) έβγαλε έτοιμο γκολ στον Μπενζεμά και στο 82ο λεπτό ο έτερος νεοεισελθών ( Μαρσέλο ) έδωσε πάσα πάρε - βάλε στον Κακά. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό ο Μπενζεμά

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ

Η κίνηση του Ζοζέ Μουρίνιο να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τους
Μαρσέλο και Κακά

MVP

Ο Κακά. Μπήκε στο 64' έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπενζεμά στο 74' και σκόραρε στο 82' Τι άλλο να κάνει?

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Το γεγονός ότι ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να κρατήσει στοιχειωδώς την μπάλα στο κέντρο, να την κυκλοφορήσει, σε συνδυασμό με την αδυναμία να κάνει έστω και μία τελική προσπάθεια