Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2012

Πρωτάθλημα Ελλάδος 1907 - 1908

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου του 1907 - 1908 διοργανώθηκε από τον ΣΕΓΑΣ και συμμετείχαν 4 ομάδες που διαγωνίστηκαν σε τουρνουά ενός γύρου ( 3 αγώνες )
Η διοργάνωση ξεκίνησε στις 27 Οκτωβρίου 1907 και ολοκληρώθηκε στις
2 Δεκεμβρίου. Ολοι οι αγώνες έγιναν στο Ποδηλατοδρόμιο στο Νέο Φάληρο. Πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Σύλλογος Ποδοσφαιρίσεως Γουδή από την Αθήνα, που είχε ιδρυθεί το προηγούμενο έτος, πετυχαίνοντας συντριπτικές νικες επί των αντιπάλων του. Είναι χαρακτηριστικό πως στους τρεις αγώνες πέτυχε 37 γκολ! Ιδρυτής, αρχηγός της ομάδας και καλύτερος παίκτης του Γουδή ήταν ο επιθετικός Παναγής Βρυώνης που τα προηγούμενα έτη είχε αγωνιστεί ως τακτικός ποδοσφαιριστής στη Σερβέτ Γενεύης. Πάντως, το αθηναϊκό ποδόσφαιρο ήταν ακόμη πολύ πίσω σε σχέση με το σμυρναϊκό, όπως αποδείχθηκε από την ξεκάθαρη ήττα της Μικτής Αθηνών - Πειραιά από τον Πανιώνιο Σμύρνης στις 2 Μαρτίου 1908 στο Ποδηλατοδρόμιο, κάτι που παραδέχθηκε και ο τύπος.

25 Νοεμβρίου 1907: Γουδή - Πανελλήνιος Γ Σ: 21 - 0
2 Δεκεμβρίου 1907: Εθνικός Αθηνων - Πειραϊκός Σύνδεσμος: ?

Το 1907 - 08 έχουμε το πρώτο πρωτάθλημα με βαθμολογία, αν και δεν είναι γνωστό το σύστημα βαθμολογίας. Εδώ παρατίθεται η βαθμολογική κατάταξη των ομάδων με σύστημα 2 -1- 0

Μικτή Αθηνών/ Πειραιώς - Πανιώνιος

Στις 2 Μαρτίου 1908 η Μικτή Σμύρνης, αποτελούμενη αποκλειστικά από ποδοσφαιριστές του Πανιωνίου, προσκλήθηκε να αντιμετωπίσει τη
"Μικτή Αθηνών - Πειραιώς" αποτελούμενη από εννέα ποδοσφαιριστές του Εθνικού Αθηνων και από έναν του Πανελληνίου και του Πειραϊκού. Ο αγώνας διεξήχθη στο Νέο Φάληρο υπό την αιγίδα της Επιτροπής Ολυμπιακών Αγώνων και έγινε σε πανηγυρική ατμόσφαιρα παρουσία του διαδόχου Κωνσταντίνου και των πριγκίπων της ελληνικής βασιλικής οικογένειας. Ο Πανιώνιος επικράτησε άνετα με 3 - 1
( 1 - 1 ημίχρονο ) αφού οι ποδοσφαιριστές του "είνε συνηθισμένοι να παίζουν εις έδαφος απείρως ευρύτερον του ειδικού μας" υπονώντας ότι είχαν καλύτερη φυσική κατάσταση ( εφημεριδα "Εμπρός" 3 /3/ 1908 ) Το γκολ της μικτής πέτυχε ο Καϊνάρος του Πειραϊκού με "επιτυχέστατον γωνιαίο κτύπημα" λίγο πριν από τέλος του
α΄ ημιχρόνου, ισοφαρίζοντας προσωρινά το σκορ. Στο β΄ ημίχρονο ο Πανιώνιος πέτυχε δύο γκολ, το δεύτερο έπειτα από σφάλμα του αντίπαλου τερματοφύλακα, που είχε φύγει μακριά από την εστία του. Ακολουθούν οι συνθέσεις των δύο ομάδων: